Majavamm, hallitusseened

Küsimus: Mis lahendusega teha palkmajja köögi põrandat, kui maakivi vundamenti on tuulutusauke väga keeruline teha?11.11.2014

Tere
Alustasin vana maja renoveerimist. Maja ehitatud 1931. Palkmaja, millele 1965 tellis ümber pandi. Tellis ära võetud, seinad sirgeks aetud, soojustuseks tselluvill + tuuletõke, laudis. Vundament on tuulutatav välja arvatud köögi põrand. Toa põrandad on üles võetud, laagid korrastatud ja vahetatud, kui oli vaja, soojustatud jälle tselluvillaga mida sai 30% rohkem lastud, et ära ei vajuks. Tuuletõkkeplaadiks soojustuse alla panin HUNTON plaati, kuna tundub, et keegi ei taha seda närida (sisaldab bituumenit). Kuna köögipõranda vundamendis ei ole tuulutusauke, siis ei oska otsustada, kas teha fibo kruusa peal põrand või pinnas välja, liiv asemele ja laagide vahele soojustus, nagu tubadel. Probleem on tuulutusaukude tegemisega vundamenti. Olen tänulik heade mõtete eest.

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Tubli töö seinte ja põrandatega.
Köögi põranda võib teha siseõhuga tuulduva. Seda olen soovitanud neile ruumidele, kus tuulutusavasid erinevatel põhjustel teha ei saa. Nimetatud põrandatüübil on alt ülespoole 200mm liiivakiht (tihendada), sellele 100-150mm vahtpolüsterool, siis betoonikihi sõltuvalt ruumi suurusest 50-80mm (äärtes vundamendi ja betoonikihi vahele soojustus!) ning selle peale topeltlaakidel (omavahel risti) puitpõrand. Viimase alla soojustust EI TOHI panna. Puitpõranda ääri ei tihendata (pigem pragu 10 mm, mis jääb liistu alla). Kui nüüd ruumi kasutada, siis tekib puitpõranda all igas suunas õhuliikumine, mis tuleb siseruumist läbi külgmiste pragude. Töötab hästi, järgi proovitud.
NB! betoonikiht peab jääma seinapalgist allapoole !!
Parimate soovidega,
Kalle Pilt