Majavamm, hallitusseened

Küsimus: Hallitusseened vannitoas09.02.2011

Tegin 2006.a vannitoas remonti: ripplagi, plaadid seintel, vannist väljudes soojendatud (elektriküttega) põrand, uus vann. Enne remontimist tekkis sageli lakke hallituse laike, mida periooditi spetsiaalse lahusega puhtaks sain. Koridori seinal, kohe vannitoa ukse vastas, oli samuti tapeedi all hallitus. Vanni serv on hallitusseenest must, kuigi silikoon, millega vanni serv tehtud on, pidi olema hallituse vastu. Kaks korda olen silikoonist serva ümber teinud, ikka hallitab. Poest ostetud vahendid ei ole tõhusad. Õnneks mujal, kui vanni ääres, hallitust näha pole.
Kuidas saada hallitusseenest lahti?
Mida tegin/teen valesti? Ette tänades, E.

Vastus: Kristel Pau, ehitusmükoloogiliste ekspertiiside teostaja, SA Eesti Mükoloogia Uuringutekeskus, http://mycology.ee

Hallitusseente puhul on ääretult oluline vältida seentele soodsa keskkonna teket. Suure tõenäosusega jääb teil vanniäärse silikooni peale vesi seisma. Üks võimalus on see uuesti välja vahetada ning peale vanni kasutamist edaspidi pinnad kuivatada ja jälgida, et silikooniriba peale vett ei jääks. 100%-list kaitset hallitusseene vastu ei anna ükski vahend, kui tingimused on seene arenguks väga soodsad. Lisaks aitab kindlasti ka õhuniiskuse vähendamine sundventilatsiooni abil.