Majavamm, hallitusseened

Küsimus: Kas siseseina puitosal avastatud kuiv, isegi pulbriline seeneniidistik on ohtlik või mingist vanast ajast jäänud?09.11.2015

Tere,
Võtsin ühe seina remondi käigus lahti ja avastasin puidu osadelt valge seeneniidistiku. See pole selline ulatuslik niidistiku levimine, vaid osadel laudadel on selgelt ära tuntavad niidistiku tunnused. Viimased 10 aastat on see olnud sisesein, kuid eelnevad 20 aastat maja välissein, mida kattis tõrvapapp ja saepuru soojustus. Viljakeha kuskilt lähedalt leida polnud ning need niidistiku sektorid on sellised valged ja õrnad, võiks isegi öelda, et natuke sellised pulbrilised. Siit minu küsimuski, et kas see võib olla mingisugune vanem majaseene katse puidul elada või peaks endiselt muretsema võimaliku leviku pärast? Sisesein on kuiv ja puidust laudadele peale tavapärase õhuniiskuse täiendavat niiskusallikat ei ole. Lugesin, et üks peamine seene leviku takistamise viis ongi ebasoodsate kasvutingimuste loomine, samas võib-olla peaks ikkagi töötlema mingi ainega. Tänud abi eest.

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Mõõtke seinas seeneniidistiku piirkonnas puidu niiskusessaldust. Kui see jääb alla 18%-i ning pole oodata ka märgumist tulevikus, siis pole seeneniidistik aktiivne ning pole vaja tõrjet teostada. Mis puutub puidu tasakaaluniiskusse (õhuniiskusega), siis kuivas küttega ruumis on suhteline õhuniiskus enamasti alla 65%Rh ning sellele vastav tasakaaluniiskus toatemperatuuril 12-14%, seega pole võimalik, et seened arenema hakkaks.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt