Majavamm, hallitusseened

Küsimus: Hallitusega puit välisvoodri sõrestikus01.09.2011

Tere
Karkassmaja ehituse käigus pandi seina 50x50 pruss, millel oli hallituse kahjustust. See jäi 50 mm välissoojustuse toeks, millele läks peale 28 mm tuuletõkkeplaat. Seestpoolt 150 mm soojustus ja aurutõkke. Kas hallitus hävib või areneb konstruktsioonis edasi?
Tänan

Vastus: Kristel Pau, ehitusmükoloogiliste ekspertiiside teostaja, SA Eesti Mükoloogia Uuringutekeskus, http://mycology.ee

Tere!
Kõigepealt küsimus teile - kas oli kindlasti tegemist hallitusseentega? Seened iseenesest ei hävine, ebasoodsate tingimuste korral võib minna pikka aega, enne kui hallitusseente eosed ja fragmendid muutuvad elujõuetuks. Juhul kui konstruktsiooni satub seentele sobival määral niiskust (hallitusseentele on vajalik kõrgem niiskustase, puitu lagundavatele seentele madalam niiskustase), arenevad seened edasi.