Majavamm, hallitusseened

Küsimus: Millega soojustada keldri talade vahelt ja kas aurutõkkepaberit on ka vaja kasutada?24.11.2016

Tere
Mure vana keldriga, mis asub elumaja esiku all. Keldri seinad on laotud raudkivist. Lagi taladest, milledel põrandalaud 38 mm. Talad alt ca 5 cm kohati pehkinud aga põrandalauad korralikud. Vana täidis oli saepuru ja must laud. Keldris on ka äratõmme korstna õhulõõri. Vana akent välisseinas ei ole ja see auk on kinni pandud. Millega lage võiks taladevahelt soojustada ja kas aurutõkkepaberit on vaja kasutada?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Vaatamata sellele, et keldris on õhuniiskus kõrge on veeauru osarõhk tihti keldri pealses ruumis kõrgem, sest keldri temperatuur on madalam. Seetõttu on aurutõkkepaberi paigaldamine keldri lae soojustamise puhul probleeme tekitav. Soovitame soojustada keldri lae mineraalvillaga 100-150 mm, kus allapoole on lisaks paigaldatud tuuletõkkeplaat (soovitatav VKL). Tuuletõkkeplaadi saab toestada hõreda laudisega.
Parimate soovidega,
Kalle Pilt