Majavamm, hallitusseened

Küsimus: Hallitusseened/spoorid/eosed tööruumides?19.10.2011

Kas sellised näidustused tööruumides 1-2 tunni viibimise tagajärjel nagu punetiste (allergia) ilmumine kehal/näol, silmade valu, nägemise ähmasus, liigeste valu, kurgu kipitus, jooksev nina, sagedane köha kuni kopsupõletikuni välja (eriti uutel töötajatel) võivad olla tingitud nendes ruumides tsirkuleerivatest hallitusseente eostest/spooridest. Töötame sundtsirkulatsiooniga ruumides, mis on küll minimaalne, kuid võiks olla piisav, et tsirkuleerida mikroorganisme! Samas õhuniiskus ainult 25-30%, kuid veelekked majasisesest vihmaveetorustikust + kanalisatsioonist ripplagedega renoveeritud paneelmajas küllalt sagedased. Tänan! M

Vastus: Jane Oja, mükoloog, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee

Tere!

Selliseid sümptomeid võivad ruumiõhus leiduvad mikroorganismid küll põhjustada ning eriti kui ruumiõhus on mikroorganismide hulk suurem, kui välisõhus. Täpsema ruumiõhu mikroorganismide hulga ning liigilise koosseisu saab välja selgitada õhuanalüüside abil.

Edu!
Jane Oja