Majavamm, hallitusseened

Küsimus: Punakas tolm mööblil ning põrandal, hallitusseen ja putukad valamu taga - millega on tegu?09.11.2011

Tere,
Tänavu septembris avastasin Hiiumaal vana palkmaja köögis punakat tolmu, mis kattis põrandat ja mööblit. Lähemal uurimisel leidsin valamu tagant 6 aastat tagasi vahetatud aluspalgilt, mis oli asetatud otse kruusale ja tihendatud Makroflexiga, seenkahjustuse. See kattis nii palgi alumist külge kui ka saunapoolset kiviseina. Eemaldasin seene, millel olid all narmaseosed. Samas lendles ruumis hulgaliselt sääsesarnaiseid putukaid. Tiivad ja lennuvõime nagu sääskedel, ainult tagaosa kollast värvi. Ilmselt oli aastaid kapi taha tilkunud vett. Töötlesin pinda kahel korral paarinädalase vahega tõrvaõliga. Sain ka nõuande, et peaks palgi kruusa seest välja kaevama ja tagama õhu juurdepääsu. Nüüdseks on see tehtud. Palgi väljakaevamise ajal avastasin, et see on kahjustuse kohtades pehkinud. Käega oli võimalik suuri tükke välja rebida. Palki koputades kostab õõnes heli. Võtsin mõned tükid pehkinud palki analüüsimiseks kaasa, aga kahjuks oskas kojamees need ukse tagant prügikasti toimetada. Kas oskate mingit diagnoosi panna? On see majavamm või mõni muu seen? Millega veel pehkinud palgiosi immutada võiks?
Juba ette tänades vähemalt 150 aastat vana palkmaja omanik A.

Vastus: Jane Oja, mükoloog, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee

Tere!

Teie kirjelduste kohaselt võiks küll eeldada, et tegemist oli majavammi poolt tekitatud kahjustustega. Kõige rohkem viitab sellele punakaspruun eostolm, mis on majavammi puhul tavaline. Mõningaid pilte majavammist võite leida järgmiselt kodulehelt - http://mycology.ee/. Pehkinud palgiosad, mis on veel ehituslikult tugevad, võib immutada spetsiaalselt seenetõrjeks mõeldud tõrjevahendiga, näiteks DeepKill'iga. Võimalus on veel pehkinud detailid teisaldada ning allesjäänud puitkonstruktsioonid tugevdada.

Edu!