Majavamm, hallitusseened

Küsimus: Hallitus kodus ja lapsel astma06.03.2011

Elan tavalises paneelmajas 3-ndal korrusel. Eelmisel sügisel (oktoobris) avastasin magamistoas hallituse. See oli tingitud suurest niiskusest enne kütteperioodi algust. KÜ esimees ütles, et meil majas on tõesti tekkinud probleem ventilatsiooniga. Hallitus tekkis põhiliselt akna ümber, sest aknad "higistasid", läks hallitama ka uus madrats altpoolt (selle vahetasime välja) ja mõnes nurgas ka tapeet. Ka teistes tubades oli hallitus aknalaudadel. Hallituskohad puhastasime äädikalahusega ja hiljem ehituspoes müüdava hallitusvastase spreiga. Hetkel köetakse hästi, tubasid tuulutan iga päev, kuivatan niiskeid aknaservi.

Samal ajal diagnoositi 2a lapsel astma. Tal küll esineb allergia hoopis tolmulestale, hallituse osas oli test negatiivne. Hakkasin mõtlema, kas hallitus võis olla ka hingamisprobleemide tekitajaks või oli see lihtsalt kokkusattumus, et just viiruste perioodil lõi astma välja ja tegelikult hallitus ei olnud põhjustaja. Usun, et sellele küsimusele kindlat vastust ei ole, aga tahaksin teada, kui suur on tõenäosus, et 1-2 kuu jooksul hallitusega ühes toas magades arenevad välja hingamisteede probleemid?

Hetkel silmaga nähtavat hallitust ei ole. Kas on võimalik, et hallitus on näiteks tapeedi all ja mõjutab lapse hingamisteid tänaseni? Kuidas oleks kõige parem sellises olukorras toimida - kas lihtsalt teha remont? KÜ lubas ventilatsiooni probleemi suvega lahendada.

Ette tänades!

Vastus: Kristel Pau, ehitusmükoloogiliste ekspertiiside teostaja, SA Eesti Mükoloogia Uuringutekeskus, http://mycology.ee

Astma tekke ja hallitusseente seose kohta soovitan siiski küsida arstilt, kes astma diagnoosi pani. Võimalik, et vastamise jaoks on vaja teada hallitusseente liiki või perekonda, mis teil valdavalt sel ajal kodus kasvas.
See on võimalik, et tapeedi all seinapind hallitab. Juhul kui tapeet hallitab, siis tuleks see kindlasti teisaldada. Soovitan nendes kohtades lõigata kasvõi väikese tüki tapeedist välja, kus on olnud kõige niiskem. Vaadake hoolega nii seinapinda kui ka väljalõigatud tapeedi tagumist külge. Juhul kui leiate hallituse täppe, siis on tõesti vajalik teha remont ja enne seda pinnad desinfitseerida. Vajadusel võite minuga ka otse ühendust võtta, kui on vaja midagi täpsustada. Igapäevane tuulutamine ja kuivatamine on kindlasti positiivsed tegevused. Ka see on väga õige, et lahendatakse hallitusseente probleem mitte lihtsalt tõrjega, vaid põhjuste kõrvaldamise teel.