Majavamm, hallitusseened

Küsimus: "Higistavad" aknad ning aknapõskedel must ollus11.03.2011

Tere,
Ühistu renoveeris korrusmaja paar aastat tagasi. Paigaldati nn uus fassaad. Sellest ajast kütteperioodil aknad "higistavad" ja ümber akende on kummaline must ollus. Lapiga pühkides küll eraldub, aga märgid jäävad. Kas see on hallitus?
Kas see probleem võis ka tingida silmade valuliku punetuse ja paistetuse? Nimelt abikaasa kannab kontaktläätsi.
Õhutame ja tuulutame võimaluse piires, kuid külma ööga akent ju lahti jätta ei saa.

Ette tänades ja vastust ootama jäädes.

Vastus: Kristel Pau, ehitusmükoloogiliste ekspertiiside teostaja, SA Eesti Mükoloogia Uuringutekeskus, http://mycology.ee

Tõenäoliselt on uue fassaadi paigaldamisega vähenenud loomulik ventilatsioon ning niiskust ei ventileerita enam piisavalt korterist välja. Musta olluse näol võib tõesti olla tegemist hallitusseentega, mis jätavad pigmendi jäljed pinnale. Silmaga kahjuks hallitusseente perekonda ega liiki määrata ei ole võimalik, seda tehakse mikroskoobi abil. Silmade punetus ja paistetus võivad olla seotud hallitusseente kõrge kontsentratsiooniga õhus või ka mükotoksiinidega. Reaktsioon hallitusseentele sõltub väga palju inimese immuunsüsteemist ja tundlikkusest. Hallitusseened võib lasta ära määrata ning selle alusel lasta allergoloogil end testida. Kindlasti on vaja korteris parandada ventilatsiooni.