Majavamm, hallitusseened

Küsimus: Kas vundamendi vale soojustamine võib luua keskkonna majavammi tekkeks?27.07.2012

Tere.
Kas majavammi tekkimist võib põhjustada/kaasa aidata vundamendi (vale) soojustamine penoplastiga? S.t olemasoleva vundamendi väliskülg on lahti kaevatud ja vastu vundamenti on paigaldatud penoplast, mis on üle krohvitud. Vundament tõmbab endasse niiskust, mille auramise võimalus on penoplasti tõttu väljapoole takistatud. Niiskus suundub ülesse poole puitkonstruktsioonidesse, mis loob tingimuse majavammi tekkeks.
Vastuse eest tänades.

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Vundamendi ja puitpindade vahel peab kindlasti olema hüdroisolatsioonikiht, mis takistab niiskuse kapillaartõusu vundamendist puitu. Seega kui ühendus on õigesti tehtud, ei tohiks vesi mingil viisil sattuda vundamendist puitu.
Soojustusel on kaudne mõju, sest nagu inimesedki, nii ka seened soovivad sooja elukeskkonda ning majavammi optimaalne temperatuur on +20 kraadi piires.
Viga, mis tehakse vundamenti soojustades, on reeglina tuulutusavade sulgemine.
Parimate soovidega
Kalle Pilt