Majavamm, hallitusseened

Küsimus: Kas majavammi saab ka külmutamise teel likvideerida?12.09.2012

1. Kas majavammi saab ka külmutamise teel likvideerida? Näiteks jätta hoone avatuks ja kütmata terveks talveks, -20 kraad.
2. Kas majavammi saab tõkestada ka lämmastikväetisega?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

1. Majavammi ei saa likvideerida külmutamise teel meie kliimaoludes. On registreeritud, et majavamm suudab areneda kuni -2 kraadini ja letaalset miinuskraadi pole eraldi välja toodud.
2. Lämmastikväetis pole fungitsiidse (seente tõrjeks ettenähtud) toimega. Siiski majavammi seeneniidistiku ja viljakehade areng pidurdub otsesel kokkupuutel lämmastikväetisega, sest seen ei suuda enam reguleerida piisavalt oma happelisust. Samas pole välistatud seeneniidistiku arengu kiirenemine teistes suundades. Seega ei soovita majavammi lämmastikväetisega tõrjuda.