Majavamm, hallitusseened

Küsimus: Kui põlenud maja palkseinad on seeni täis, milla ja kuidas peaks tõrjet tegema?04.10.2012

Tervist.
Ostsin krundi koos pooleldi põlenud palkmajaga. Pool maja ja katus on põlenud ja alates veebruari kuust 2012 on see vett saanud. Palgid on läbi vettinud ja arenevad mitmed seeneliigid. Katsin küll pool maja kilega kinni, et poolest järsku saab asja. Maja välisküljed on kaetud veneajast tep-plaadiga (laastplaadid). Eemaldasin vahelagedelt kõik saepuru ja mulla. Võtsin kõik seinad paljaks. Kas pean ka välisküljed puhtaks tegema ja kas kütmine oleks abiks ja kas niiskele pinnale kemikaalidega tõrje tegemine on mõistlik või millal seda peaks tegema? Tänan

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Katusealuses ja laekonstruktsioonides arenevad seened on reeglina otseses sõltuvuses lisaniiskusest. Seega katuse katmisel (liigniiskuse takistamisel) nende seente areng pidurdub. Rohkem kahjuks kirjutatud informatsiooni põhjal ei oska öelda. Soovitan konsulteerida seeneliikide osas Ave Sadam´aga, kes on hariduselt mükoloog (tel. 5082385).