Majavamm, hallitusseened

Küsimus: Kas keldris teha majavammi tõrjet nüüd enne talve või pigem kevadel?06.11.2012

Avastasin majavammi keldrikorruse kiviseintelt juba aasta tagasi, kuid ei teadvustanud endale, et tegu on vammiga. Vamm on aastaga uskumatult kiiresti levinud ja betoonblokkide vahelt krohvisegu justkui haihtub. Nüüd tahan teha tõrjet, kuid kas on mõtet teha seda nüüd vastu talve kui kõik tuulutusavad on nagunii külma tõttu kinni ja tõrje tulemusena jäävad seinad veel rohkem niiskemaks kui nad on (kuigi keldris silmnähtavat niiskust ei ole) või oodata pigem kevadet ning enne teha korralik ventilatsioon?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Talvel seente areng aeglustub ja sellest tulenevalt võib tõrjega oodata ka kevadeni, kuid praktika näitab, et juba aprill-mai (sõltuvalt aastast) kiireneb puitu lagundavate seente areng oluliselt. Pärast töötlust ventileerige korralikult keldrit, sellega vähendate nii materjalide niiskusesisaldust kui õhu suhtelist niiskust.