Majavamm, hallitusseened

Küsimus: Kas keldri tuulutamiseks peame uuesti aknad vundamenti raiuma või piisab tugevast sundventilatsioonist ja kütmisest?03.12.2012

Tere ja tänan vastuse eest mu eelmisele kirjale (mida teha enne talve, kui avastad keldris vammi).
Oleks vaja teada veel järgmist:
- kui seene või vammi koldest ca 50 cm kaugusel on servamata laudadest (nö sisseehitatud) riiul, siis kas on ok, kui ka selle puhastame tolmuimejaga või on soovitav see välja lammutada
- mida teha keldriga edaspidi? ilmselt tegime maja renoveerides vale otsuse - lasime kinni müürida keldri aknad (2 tk), mille abil aegajalt sai keldrit tuulutada; nende asemel lasime teha 5 õhutusauku (läbimõõt ca 10 cm ja ühe augu ette panime (väikese) ventilaatori; kas peame uuesti aknad vundamenti raiuma või piisab näiteks tugevast sundventilatsioonist ja kütmisest?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
- Riiuli asukoht on oluline. Põranda- ja/või seinapinna lähedal olevad osad soovitan siiski töödelda kemikaaliga DeepKill.
- edaspidiseks soovitan osta hügromeetri ja mõõta õhu suhtelist niiskust (Rh) keldris, kui see tõuseb üle 70%, siis on vajalik tuulutust parandada. Kuidas seda teha, on juba ehitustehniline küsimus ja selleks vajalik keldrit näha ja mõelda konkreetseid lahendusi.
Kalle Pilt