Majavamm, hallitusseened

Küsimus: Kas need maja karkassil leitud seened on ohtlikud?30.04.2013

Tere
Leidsin maja karkassilt seened. Igaks juhuks otsustasin nõu küsida.
Pildid asuvad lehel: http://album.ee/user/596101

Kas need on ohtlikud? Mida peaksin tegema?

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Fotode põhjal on tegemist kahte tüüpi seentega - sinavusseened (foto 0575), mille olemasolu ei vähenda puidu tugevusomadusi ja millega pole vaja midagi teha ning puitu lagundavad seened (0574, 0577, 0578), mis kuuluvad suure tõenäosusega korgikute (Antrodia) perekonda. Puitu lagundavate seente olemasolu viitab läbijooksule või intensiivsele vee kondenseerumisele selles piirkonnas. Antrodia perekonna seened ei vaja töötlust, kuid peate leidma liigniiskuse põhjuse ja selle likvideerima ning kontrollima puidu tugevusomadusi (seda teeb www.woodndt.eu). Fotode põhjal rohkem infot anda ei julge, kindluse mõttes võite saata proovid laborisse (www.mycology.ee) või siis kutsuda eksperdi kohale.
parimate soovidega,
Kalle Pilt