Majavamm, hallitusseened

Küsimus: Mida ette võtta betoonpõrandaga, mille all on kive ja mulda täis aetud niiske kelder?10.10.2013

Tere! Meil käib vana maja renoveerimine. Hetkel teoksil põrandate tegemine. Küsimus puudutab just köögi põrandat. Varem oli selle all kelder ja peal 10cm betoonplaat (2.5m/3m). Hetkel olukord selline, et kunagi
on keldrisse visatud kiviprahti ja sinna peale kohati veel muldagi, mis on katsudes üsna niiske. Õhuvahe kuskil 40 cm. Betoonplaat on korralik ja annab pealt penoplastiga soojustada. Seega ära lõhkuda pole teda mõtet aga samas liivaga üleni seda õhuvahet täita pole võimalik, kuna lihtsalt ei ulata. Seoses sellega küsimus. Kui ma keldri õhutihedalt sulgen, kas siis võivad hakata sellises niiskes, pimedas ja õhuvaeses ruumis levima seened ja hallitus? Kuidas soovitaksite Teie sellist olukord lahendada?
Teid ette tänades

Vastus: Kalle Pilt, diplomeeritud ehitusinsener, hoonete biokahjustuste spetsialist, SA Eesti Mükoloogiauuringute Keskus, http://mycology.ee, www.majavamm.ee

Tere,
Soovitan osa mulda teisaldada ja liivakiht (min 200 mm) peale lisada, siis ei aurustu mullapinnale tõusev kappilaarvesi põrandaalusesse. Liiva ja betoonipinna vahele võiks jätta umbes 200 mm suuruse vahe ja võimalusel teha see tuulduvaks (kaks ava vastaskülgedesse). Õhutihedalt on seda piirkonda raske eraldada. Kui olete soovitatud koguse liiva lisanud, siis pole massilisi seenekolooniaid vaja karta.
Parimate soovidega,