Värvid, lakid


Küsimus: Kui peitsitud männipuidust uks tundub tuhm, millega sellele sära ja loomulikku tooni tagasi saada?30.11.2012

Tere!
Peitsisin männipuidust siseukse valget värvi Pinotex Interiori peitsiga, tulemusega rahul ei ole. Uks jäi kuidagi elutu ja külm. Kas saab seda asja veel parandada ja puidule taas loomuliku tooni tagasi? Olen mõelnud tumedama peitsiga üle teha, aga proovitükkidel küll on väga kole jäänud (juba 4 tooni katsetanud). Kas äkki aitab lakk puidu taas kollakamaks muuta? Kui jah, siis kas peaksin kasutama vesipõhist lakki või just vastupidi mitte-vesipõhist? Olen kuulnud, et mitte-vesipõhine lakk muudab puidu kohe kollaseks. Aga kas ka siis, kui peits on all?

Vastus: Meelis Tarto, koolituskeskuse juht, AS Tikkurila, www.vivacolor.ee

Tere,

Kui puit on eelnevalt töödeldud mingi tooniga ning peale kantakse jällegi poolläbipaistev toode, siis alati jääb alumine toon mõjutama lõpptulemust. On kaks varianti: 1. eemaldada valge peits puhta puiduni lihvides. 2. proovimise teel leida rahuldav lõpptulemus (seda olete juba 4 tooniga teinud).

Kuna lakk on läbipaistev, siis lakk iseenesest ei tee tulemust kollaseks. Eriti vesialuseline lakk. Lahustipõhised lakid (alküüdlakid) oma olemuselt muutuvad aja jooksul kollakaks. Ning lisaks ka mänd ise muutub aja jooksul kollasemaks. Alküüdlaki pealekandmine ei pruugi asja ilusamaks teha.

Seega, kui kindla peale tahta minna, siis on peitsi eemaldamine kõige kindlam variant. Seejärel uuesti lakkimine või peitsimine soovitud tooniga. Enne kogu ukse peitsimist on soovitatav teha proov sama tüüpi puidule, et veendude lõpptulemuses.