Kahjurite tõrje

Küsimus: Kuidas teha koiliblika tõrjet?04.08.2015

Kuidas teha koiliblika tõrjet? Kas vaid pesemine aitab? Kas tõugud/kookonid on näha riide sees? Kas söödud riideeseme peaks pigem ära viskama või võib seda ka edaspidi säilitada?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Parim vahend koidest hoidumiseks on rõivaste hoidmine puhtana kinnistes kottides ja kappide varustamine eeterlike õlidega.
Ringi lendavad koiliblikad on enamasti isased või juba munenud emased. Nemad garderoobisisu ei ohusta. Kuid nad on märk sellest, et kusagil on vastsed (neid on näha materjali sees), kes võivad augustada riideid.
Riidekoi toitub villasest riidekiust, sünteetikast, pehme mööbli täidisest jne.
Niisiis tuleb leida kohad (kolle), kuhu emakoid munevad, sest just seal on vastsed ja nemad kahjustavad riideid.
Juba rikutud esemeid võib mõjutada kuumaga (+60), piisab kuuma veega pesemisest ja triikimisest.
Peale kolde leidmist on soovitav teha tõrje, vajadusel korrata töötlust umbes 3 nädala möödudes.
Et aga koisid ennetada, on tuulutamine ja igasugused puhastavad protseduurid omal kohal. Seepärast on tark hoida pikemaks ajaks seisma pandud rõivad eraldi sageli kasutatavaist ning kinnistes kottides.