Kahjurite tõrje

Küsimus: Kuidas suvel toakärbestest lahti saada?04.06.2012

Tere, olen tõsiselt hädas kärbestega. Elan maal, ilma loomadeta, kõik on puhas ja korras, puitmajas. Ja suve teisel poolel ilmuvad kärbsed. Toas on puitseinad, neid tappes on seinad mustad ja ise kärbsed mustavad ka seinu. Laes on pisikesed täpid, mis tähendab, et pean mõne aasta tagant lagesid värvima. Olen riputanud lakke kärbselinte, kuid neid peaks vahetama iga päev. No mis see siis maksma läheb, kui kogu aeg neid vahetada.
Sääskede jaoks on mul vahend olemas, see on pistikus õlipudel, mis eritab mingit lõhna ja nad surevad.
Kuid kärbestele pole midagi normaalset ma leidnud. Ilmselt on need vintskemad vennad. Majja ilmuvad nad lagede vahelt või ma ei teagi kust. Palun aidake, kas teil on teada mõni soovitus?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Esialgu mõned soovitused.
Ärge meelitage kärbseid ligi toiduainete ja kärbsevastsete arenguks soodsate paikadega:
Katke toit alati kinni - kärbsed levitavad haigusi, maandudes toidule.
Koristage koheselt mahakukkunud toit ja vedelikud.
Koristage toidujäätmed köögiseadmete alt.
Jälgige, et kõik prügikastid oleksid tihedalt kaanega suletud.
Hoidke komposti kaetult.
Koristage lemmikloomade järelt - väljaheide ei ole üksnes kärbeste suurepärane kasvukoht, kärbes võib sellel maanduda enne laskumist Teie toidule.
Vältige kärbeste ja sääskede arenemist seisvas vees:
Jälgige, et äravoolutorud oleksid puhtad.
Jälgige, et veerennid ega äravoolukanalid ei oleks ummistunud.
Katke veeanumad kaanega.
Ärge jätke vett seisma (nt kastekannu).
Takistage sääskede ja kärbeste pääsemist ruumidesse:
Pärast pimeduse saabumist hoidke aknaid ja uksi suletuna või varjake valgust kardinatega.
Paigaldage akendele kärbsevõrgud, eelkõige köögi ja prügikastide ümbruses.

Kärbsetõrjeks siseruumides sobivad spetsiaalsed kärbsepüünised.
Kahjuritõrje toodete hulka kuuluvad elektrilised kärbsepüünised, kärbselambid, valguspüünised on mitmesuguse kuju ja suurusega ja sobivad erinevatesse keskkondadesse, kust on vaja kärbseid peletada (hävitada). Valgus meelitab putukaid ligi, misjärel nad saavad elektrilöögi ja kukuvad püünise kogumiskaussi või jäävad liimplaadi külge, olenevat püünise mudelist.
Samuti leiate jaemüügist seadme, mis pannakse vooluvõrku, seadme lülitamisel aurustub toimeaine, mis hävitab ja peletab kärbseid, samuti ka sääski ning teisi väikeputukaid.
Kärbsepüüniste kohta küsige lisainfot tel 650 1860.