Kahjurite tõrje

Küsimus: Väikesed sipelgad korteris11.04.2011

Elame 80-ndatel ehitatud korterelamus. Mingil hetkel märkasin kodus väikeseid sipelgaid. Need on sarnased punaste sipelgatega, aga palju väiksemad (silmaga siiski selgelt nähtavad). Enamjaolt on neid köögis, vannitoas ja esikus, üksikuid olen märganud ka elutubades. Ostsin tõrjevahendid (nii-öelda "sipelga-majad"), mida panin sipelgate liikumisteedele ja niiskematesse kohtadesse üle kogu elamise (vastavalt juhisel toodule). Tulemust aga ei ole - sipelgad on endiselt ja igal pool, isegi riidekapis juba! Koristan ja hoian alati puhtust, kuid ikka ei saa neist lahti! Mida teha? Kas tõesti tuleb kõik põrandad-seinad maha lõhkuda, et nende pesa üles leida? Kas on mingit tõhusat vahendit nende hävitamiseks?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Ilmselt on tegemist vaaraosipelgatega. Kõik nii-öelda sipelgate-majad nende tõrjeks ei sobi.
Vaaraosipelgad on troopikast pärit sünantroopsed, s.o. inimese läheduses elavad, sipelgad. Oma eluks ja arenguks vajavad nad ühtlast soojust (18-30 plusskraadi), mõõdukat niiskust ja toitu, eelistades loomse päritoluga toitaineid.

Vaaraosipelgad on kolooniatena elavad sotsiaalse elulaadiga putukad. Viimane omadus tähendabki koloonias valitsevat kindlat tööjaotust, mille järgi nn. töölissipelgad toidavad ülejäänuid, kes pesast ei välju, vaid hoolitsevad ainult järelkasvu eest. Pesad on tavaliselt väga raskesti ligipääsetavates kohtades, nagu lagede ja seinte vahel, kõikvõimalikes tühimikes, seadmetes jm. Ühes hoones võib olla mitu pesa, kusjuures pesas võib olla sadu või isegi tuhandeid isendeid. Mõningat ettekujutust koloonia arvukusest võib saada just mööda seinu jooksvate töölissipelgate hulgast.

Vaaraosipelgate tõrjeks ei tohi kasutada aerosoolmürke ehk kohe tapvaid mürke, sest siis surevad ainult töösipelgad ja emasipelgas jääb ellu. Emasipelgas näeb, et tema juures käib tunduvalt vähem töösipelgaid ja ta sigitab juurde emasipelgaid ja ligi 5 nädala pärast on sipelgaid kordades rohkem!

Vaaraosipelgate tõrje puhul soovitame söödamaju „Biopren pharaoants” 2,5 g/tk, mida peaks paigaldama sipelgate käiguteedele (kindlasti on põhilised kohad köök ja vannituba).
Pakutud söödamaja toimeaine mõjub otse emassipelga ehk "kuninganna" sigimisvõimele. Söödamaja on läbipaistvast materjalist, mis võimaldab kohe näha sööda lõppemist.
See kaudse tõrje meetod kestab suhteliselt kaua (kuni 3 kuud), sest ei ole teada varjatult pesitsevate sipelgate arv.
Mainitud söödamaja on andnud mitmes kortermajas häid tulemusi. Soovi korral on neid võimalik osta meie kontorist Türi tn. 3, Tallinn. Lisainfo saamiseks helistage palun telefonil 650 1860.