Kahjurite tõrje

Küsimus: Kuidas tigudest lahti saada?27.04.2011

Tere,
Terve ümbruskond ja meie õu on täis kiritigusid. Olen proovinud kõiki vahendeid ja istutanud lilli, mida nad ei söö, aga miski ei aita. Ka need lilled on ära söödud. Ei oska enam midagi teha, kuid tahaks väga neist ebameeldivatest külalistest lahti saada.
Meile on soovitatud neid tigusid korjata ning teha nende purustatud kodadest leotis, millega seejärel kasta peenraääred üle. See aitab, kuid väheseks ajaks.
Meie kandis on teod paljunenud juba katastroofilise kiirusega ning neid on tohutult. Kuidas nendest küll vabaneda?

Vastus: Liilika Pukk, teenindusjuht, Rentokil OÜ, www.rentokil.ee

Kiritigu (Arianta arbustorum) elab niisketes, lopsaka taimestikuga aladel: leht- ja segametsades, parkides, aedades, surnuaedades.
Ta levib enamasti inimeste kaasabil koos mulla ja taimedega ning kohaneb uue elupaigaga tavaliselt kiiresti ning väga edukalt.
Teod söövad paljusid põllu- ja aiataimi ning vilju, ei põlga ka surnud taimset materjali, seeni ja surnud loomi. Nad moodustavad ühe lüli looduse aineringes – töötavad ümber suure osa taimsest massist ja on ise toiduks paljudele loomaliikidele. Kuid meie aedades on nad tuntud aiakahjurid.

Tigude ja nälkjate tõrjeks sobivad graanulid Detia, nad on mõeldud dekoratiivtaimede, marjapõõsaste, viljapuuaedade, maasika, rapsi, salati ja köögiviljade reavahedes kasutamiseks.
Graanulid on peibutusainet sisaldav sööt. Metaldehüüdi toimel teod ja nälkjad kaotavad kehavedelikku, kuivavad ja surevad. Vahend on vihmakindel (2 nädalat) ja toimib kindlalt ka madalatel temperatuuridel.
Neid graanuleid on võimalik osta jaemüügist, müüvad suuremad kaupluste ketid.