Ravimtaimed

Küsimus: Mille vastu aitab "kuldne vunts" ja kuidas selle taime raviomadusi kasutada?16.10.2014

Rahvakeeli "kuldne vunts" on kuuldavasti väga mitmete hädade puhul hea toimega. Kuidas seda kasutada?

Vastus: Katrin Luke, Karepa ravimtaimeaia perenaine, fütoterapeut, Karepa Ravimtaimeaed, Norman Ravimtaimed OÜ, www.ravimtaimeaed.ee

Kasutatakse erinevate hädade korral, kõrgevererõhu alandamiseks, gastriitide, sapihädade, peavalu, nahaprobleemide korral, organismi puhastamiseks. Ka kõripõletike ja reuma korral, juustekasvu parandamiseks, imuunsüsteemi tugevdamiseks, jne.
Väljutab jääk-ja mürkaineid. Venemaal on teda rohkem uuritud.
Kasutatakes tinktuurina, võetakse taimelt, 12 kasvu ja valatakse 70%piiritusega üle, lastakse seista pimedas 2 nädalat ja kurnatakse. Tarvitatakse 3 korda päevas, 1 dessertlusikatäis. Oleneb haigusest, seedeelundite probleemide korral pool tundi enne sööki. Võib lahjendada veega.
Kasvudest tehakse ka teed, valada 2-3 lehega võsu keeva keeva veega üle, lasta seista 20-30 min kaane all ja tarvitada.
Naha probleemide korral määritakse nahale.
Mahla koos meega kasutatakse bronhiidi korral.
Kahjuks puudub mul endal kogemus, tegu on taimega millest räägitakse rahva seas, ja internetis aga ametlikku infot tema kohta eestis pole. Kuldvuntsi teaduslike uuringutega tegeleb põhjalikumalt Irkutski Meditsiini Instituudi farmaatsia teaduskonna teadur V. V. Teljatjeva.
Kasvude võtmiseks peab olema taimel 12 sõlme.