Eksootilised lemmikloomad, linnud, kalad

Küsimus: Hund-rosellapapagoi sulgimine19.04.2011

Tere,
Ostsin hiljuti lemmikloomapoest hund-rosellapapagoi. 9-kuuselt toodi lind Poolast ning poes oli ta olnud 1,5 aastat. Seega väga pikalt olnud poes. Müüja näitas mulle kõiki parasiidivastaseid tinktuure ja sulgimiseks mõeldud vitamiine (vitamiinigraanulid, mis on vastavalt linnu sulestiku värvile - tootja ei ole väga tuntud).

Kodus kukkus mõne aja pärast välja üks sabasulg, mis oli täispikkusesse kasvanud, kuid pool sellest oli täiesti kinnise suletoru sees. Sule kinnitusots samuti - ei oska seletada, seda rootsu nagu polnudki, mis naha külge kinnitub. Teine sulg kinnisest torust avanes pikkamööda, peale linnu veega pihustamist. Vesi talle meeldib, ent ise suplusvannis ei käi. Poes väideti, et käib. Lind sai kodus küll märgatavalt puhtamaks ja siledamaks.

Mind huvitab, miks see suletoru ei avanenud? See sulg on mul veel alles, mis maha kukkus. Kodus teistel roselladel ei ole mul kunagi sellist asja olnud.
Kas võis olla, et poes oli liiga külm, ei olnud veeprotseduure, pluss valed või liiga paljud vitamiinid?

Vastus: Aleksander Semjonov, DVM, eksootiliste loomade spetsialist, Eesti Maaülikool, www.emu.ee

Tere!
Nähtavasti on tegemist sulevahetusega ja ei ole patoloogiline. Tegelikult just kevadisel ajal selliseid linde, kes kaotavad sulgi, on eriti palju. Probleemiks võib olla aga see, et sel ajal kui lind sulgi vahetab, vajab ta palju rohkem energiat, vitamiine ja mineraalaineid. Seega tasub lisada tema ratsiooni multivitamiinseid preparaate.