Eksootilised lemmikloomad, linnud, kalad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Millest võib olla tingitud, et küülikul on nädal aega silm vesine olnud?24.05.2014

Tere!
Umbes nädala aja jooksul on küülikul (5 aastat) üks silm kogu aeg märg. Mingit mäda ega teisi eritusi silmast ei tule, lihtsalt silma ümbert on karv märg.
Millest selline asi võib olla tingitud ? Ma olen kahe päeva jooksul silma puhastanud NaCl lahusega. Kas peaksin sellega edasi puhastama? Kas ka kummeliga võib silma loputada?

Tänan vastamast :)

Vastus: Aleksander Semjonov, DVM, eksootiliste loomade spetsialist, Eesti Maaülikool, www.emu.ee

Tere!
Küülikutel probleemid silmadega on väga tihti seotud hammastega. Selle tõttu soovitan pöörduda veterinaarkliinikusse, kus loomaarst saab kontrollida hammaste seisundit.
Lugupidamisega,
Aleksandr Semjonov
 

Küsimus: Mis võiks kilpkonnal viga olla, kui pärast talveunest ärkamist ei taha süüa ja turtsub?15.04.2014

Tere, mul on oma stepikilpkonna pärast suur mure. Meie juurde tulles oli ta seitsmene ning nüüdseks on ta meie juures elanud 14 aastat. Ta on peaaegu kõik talved maganud talveund ja siiani pole ühtki terviseprobleemi esinenud.
Sel talvel panime ta magama novembris - ärkas jõulude ajal üles, kuna ta oli unine, jäi jaanuaris taas magama ja magas 24. veebruarini. Pärast seda ei söönud ta midagi. Me ei muretsenud kohe, mõtlesime, et asi on ärkamises. Nüüd meenutades, ei söönud kilpkonn ka talvisel ärkveloleku ajal (kui sõi, siis nii vähe, et polnud märgata).
Kui ta veebruaris ärkas ja polnud mitu päeva söönud, hakkasime muretsema. Tundus, et ta suu oleks justkui kinni liimitud, ta nagu üritas, aga ei saanud seda lahti. Mõtlesin, et asi on kas nokas või lõualuus. Kliinikusse läksin 10. märtsil. Arsti juurde sõites loom aevastas ja esimest korda tuli ta suu lahti. Loomaarst ütles, et asi pole nokas ja muud näitajad (kaal, kilp) on väga heas korras.
Arst uskus, et tal on hingamisteedepõletik ja tegi kolm süsti (üks neist dexafort), ise pidime tegema veel üle päeva neli süsti. Arsti juurest jõudes sõi ta esimene kord ahnitsedes, sest kõht oli nii tühi. Järgnevad kolm-neli päeva sõi vaid veidi (mitte tervet salatilehtegi) ja tegi ka ühekorra oma häda, mida enne polnud söömatuse pärast teinud. Pärast süste (need polnud antibiootikumid) ei olnud olulist paranemist näha: kuigi ei turtsunud enam, oli ta siiski uimane ja ei liikunud eriti. Edasi kirjutas arst antibiootikumid, andsime seitse päeva neid, kuid kuna ikka ei läinud tervis heaks, tegime viis süsti veel. Ta on saanud ka kaks korda vitamiinisüsti.
Pärast antibiootikume oli näha, et loom on aktiivsem, kõnnib ringi, aga ta ei söö ikka. Pakume kõikvõimalikke erinevaid toite, teeme vanni, et ta saaks vedelikku ja hoiame teda soojas. Loomaarst ei muretse niivõrd söömatuse pärast, kui et ta piiksub, vilistab(?) ja kaebleb nagu linnupoeg. On näha, et tal ei ole hea olla.
Aga eile õhtul läks tal olemine halvemaks, nii pole varem olnud. Ka täna ajab ta kogu aeg pead püsti, see näeb välja nagu okserefleks, avab natuke suu ja kaebleb. Silmad on tal märjad.
Arst kirjutas tänasest gentamütsiini süstid ja sai ka dexaforti süsti.
Tahtsin lihtsalt veel teise asjatundja arvamust küsida ja kas äkki on võimalik võtta proov või teha mingi analüüs, et teada saada, mis põletik/haigus tal täpselt on, et uued rohud ikka kindlasti mõjuks ja tal ometi parem hakkaks.

Tänan südamest ette vastuse eest!

Vastus: Aleksander Semjonov, DVM, eksootiliste loomade spetsialist, Eesti Maaülikool, www.emu.ee

Tere!
Kohe kindlasti tuleb teha vereanalüüsi. Asi on selles, et pärast talveund võivad tehistingimustes kilpkonnadel tekkida probleemid neerudega, mida kindlasti tuleb välistada. Samas tuleb kontrollida ka kaltsiumi taset veres. Antibiootikumid on igal juhul näidustatud.
Kui vereproovi võtmisega tekivad probleemid, siis võtke palun ühendust Oknavet loomakliinikuga - 6733101
 

Küsimus: Kuidas peaksin Jeemeni kameeleoni silmapõletikku ravima?24.03.2014

Tere,
Minu umbes 4-kuusel Jeemeni kameeleonil on silmapõletik. Põletikuga looma sain müüjalt nii, et täpset põletiku tekkimise aega ei oska öelda, kuid minu hoole all on loom olnud 2 nädalat.
Taustaks:
Olen iga-päevaselt silma veega puhastanud. Söögiks olen pakkunud prussakaid ja zoophobuseid, kuid peale paari päeva põlgas ta need ära ning tegi kahe-päevase toidustreigi; viimase nädala on ta söönud 3-5 kärbsevastset päevas. Ussikesed katan ExoTerra kaltsiumiga ning 2 korda nädalas olen lisanud ka ExoTerra multivitamiini segu.
Terraariumis (klaasist 250l akvaarium) on poole ulatuses peal võrk; olemas on UVB-pirniga valgusti, soojendava pirniga lamp, tilguti, õhu ringiliikumiseks väike ventilaator (asetusega nii, et kameeleonile peale ei puhu).

Mida saaksin veel koduste vahenditega ette võtta ning kas oskate soovitada Tartus mõnda arsti, kes oskaks mind probleemiga aidata.

Vastus: Aleksander Semjonov, DVM, eksootiliste loomade spetsialist, Eesti Maaülikool, www.emu.ee

Tere,
kuna tegemist on noore kameelioniga, siis probleemiks on arvatavasti kas A-hüpovitaminoos või herpesviirus. Tartus võite pöörduda R-kliinikusse.
 

Küsimus: Kust saaks eestis osta endale Marmosett ahv?12.09.2013

Tere!
Küsimus siis selline, kas eestis on võimalik ja kus kohast osta endale Marmosett ahv?

Vastus: Aleksander Semjonov, DVM, eksootiliste loomade spetsialist, Eesti Maaülikool, www.emu.ee

Tere!
Sellise looma ostmine ei ole Eestis kerge, aga aeg-ajalt siiski müüakse neid erinevates loomapoodides.
Edu soovides,
Aleksandr Semjonov
 

Küsimus: Kas kaks kaaslaseta jäänud viirpapagoid võiksid omavahel sõbruneda?20.05.2013

Tere,
Meil peaks olema emane viirpapagoi, kes on juba 4 aastat üksik (kaaslane suri u. 4 aastat tagasi) aga nüüd võtsime endale arvatavasti isase viirpapagoi, kes alles kaotas oma kaaslase (suri ära). Alguses tutvustasime neid üksteisele läbi oma puuride, aga siis lasime nad puurides lahti ja uus viirpapagoi läks kohe meie puuri ja hakkas seal nagu peremehetsema, alguses nokis uus viirpapagoi meie papagoid ja lõi jalaga ka. Siis lasime nad uuesti eraldi puuridesse aga nüüdseks on nad ikka koos puuris aga tundub, et uus viirpapagoi tahab pidevat tähelepanu saada meie vanema viirpapagoi käest aga meie vanem viirpapagoi tundub, et väga ei soovi seda tähelepanu. Kuigi viimasel ajal panen tähele, et kui nad puurist väljas, siis istuvad nokapidi koos, aga mulle tundub, et meie vanemal papagoil on samal ajal ka suled veidi turris. Natuke siiski jääb mulje, et meie vanem papagoi ei harju oma uue kaaslasega. Võib see nii olla? Või mida te soovitate? Äkki peakski nad eraldi puurides hoidma? Ette tänades

Vastus: Aleksander Semjonov, DVM, eksootiliste loomade spetsialist, Eesti Maaülikool, www.emu.ee

Tere,
laske neid kokku ja las ise otsustavad, kes on peremees majas. Kui hakkate nende omavahelistesse tülidesse sekkuma, siis ei lõpe need kunagi. Mõnikord aga juhtub ka nii, et linnud küll elavad koos, kuid samas tekitavad teine-teisele stressi. Jälgige nende käitumist ja kui hakkate tähele panema, et lind/linnud on stressis (söövad vähem, nokitsevad endal suled välja jne.) siis kindlasti eraldage nad teine teisest.
 

Küsimus: Mida teha kui viirpapagoil nokk kestendab ja on muidu passiivne?26.04.2013

Mul selline mure, et jõulude ajal vanematele kingitud viirpapagoil nokk ketendab ja ajab kogu aeg saba suled ära. Viimasel ajal pole lennata ka tahtnud aga laulab ilusti peegli juures. Tavaliselt kui maiustus pulga talle panime, siis sõi tolle poole tunniga puhtaks, nüüd seisab juba mitmendat päeva, paar ampsu on võtnud. Kardan, et ta on tõsiselt haige. Lugesin netist, et tegu võib olla mingi lestaga, kes seal nokal käike uuristab. Mida teha? Loomaarstile pole võimalik ka kuidagi temaga minna. :S

Vastus: Aleksander Semjonov, DVM, eksootiliste loomade spetsialist, Eesti Maaülikool, www.emu.ee

Tere!
Arvatavasti tegemist on tõesti knemidokoptoosiga ehk lestaga. Kuid selle haiguse diagnoosimiseks peate te loomaarsti poole pöörduma. Alles siis, kui diagnoos on pandud, saate ka ravimeid.

Lugupidamisega,
A.S.
 

Küsimus: Mida teha kui maal elamute vahetus läheduses on elama asunud rästikud?26.04.2013

Tere,
Kui väikese majade grupi vahetus ümbruses elab juba aastaid mitmeid rästikupesakondi ja tihti võib neid või nende poegi kohata otse maja õues. See on päris hirmuäratav ja ohtlik. Mida peaksime tegema või kuhu pöörduma, kui ei taha nendega koos elada?

Vastus: Aleksander Semjonov, DVM, eksootiliste loomade spetsialist, Eesti Maaülikool, www.emu.ee

Tere!
Peate pöörduma keskkonnaameti poole. Kuid kuna rästik on Eestis kaitse all, siis selliste loomade igasugune häirimine on keelatud.

Parimat,
A.S.
 

Küsimus: Mida teha, kui kana (araucana ristand) on hakanud pead viltu hoidma ja ühele poole vaatama?28.11.2012

Tere!
Mure noore kanaga. Tegemist on araucana ristandiga ja vanus umbes 4 kuud. Oli igati tubli ja terve kana ja siis mõned päevad tagasi hakkas oma peakest viltu hoidma ja ühele poole üles vaatama. Arvasime, et äkki on tal nägemisega probleem aga proovisime talle sööki visata ühele ja teisele poole - ja tundub, et mõlemad silmad näevad korralikult. Kas oskate arvata, mis temaga võis juhtuda? Kas on tegu mõne haigusega või on teised kaaslased talle lihtsalt liiga teinud ja kas saame tema aitamiseks midagi teha?
Tänud ette!

Vastus: Aleksander Semjonov, DVM, eksootiliste loomade spetsialist, Eesti Maaülikool, www.emu.ee

Tere!

Kõige tõenäolisemaks põhjuseks võib olla B-vitamiini puudus toidus. Sellele linnule tuleks aga juba B-vitamiini süstida. Kui see ei aita, tuleb teda põhjalikult uurida.
 

Küsimus: Kuidas teha vahet isasel ja emasel viirpapagoil?28.11.2012

Saime endale kaks papagoid ja ei tea, kes nad soolt on, kuidas vahet teha?

Vastus: Aleksander Semjonov, DVM, eksootiliste loomade spetsialist, Eesti Maaülikool, www.emu.ee

Papagoiliste seltsi kuulub 372 liiki ja 82 perekonda. Kõik need liigid on väga erinevad ja kuna Te ei ole täpsustanud, mis liiki papagoid Te endale saite, siis ei saa ma kahjuks Teie küsimusele vastata.
 

Küsimus: Kakaduu katkub rinna sulgedest puhtaks ja ei lase sinna sulgi kasvada, mida ette võtta?11.04.2012

Meil on 4-aastane papagoi, kes endal rinnust sulgi välja kakub. Ilmselt teeb ta seda armukadedusest, kuna võtsime endale koerakutsika. Koera andsime ära teise perre juba umbes aasta tagasi, aga papagoi ikka nokib sulgi rinnult ja ei lase neil tagasi kasvada. Lugesime internetist, et papagoidele saab kaela panna mingi rihma (krae) üheks aastaks, et ta ei nokiks ennast niimoodi. Käisin Tallinnas kõik zookauplused ja loomakliinikud läbi, aga sealt abi ei saanud. Küsimus - kust saaks sellist kaelarihma või siis krae osta papagoile?

Vastus: Aleksander Semjonov, DVM, eksootiliste loomade spetsialist, Eesti Maaülikool, www.emu.ee

Tegelikult on see üsna keeruline probleem nimega kannibalism, mille põhjuseks on tavaliselt stress. Kusjuures stressifaktoreid võib olla üsna palju - näiteks vale valgustus jne. Helistage Oknavet Veterinaardiagnostikakeskusesse, http://www.hot.ee/v/vetdiagnostika/, pange ennast vastuvõtule kirja ja üritame Teie probleemi lahendada, vajadusel leiame ka krae.