Koerad

Küsimus: Mida teha, et 3-kuune tiibeti mastifi kutsikas harjuks üksi kodus olema?29.04.2014

Tere
Mida teha, et 3-kuune tiibeti mastifi kutsikas harjuks üksi kodus olema? Olemas on suur aed, kuut ja kuudi kõrval toit. Samas ripub ta pidevalt inimeste küljes ja pole nõus üksinda õue jääma. Öösiti magab toas aga päeviti oleme ikka üritanud teda õues hoida. Samas, suurema osa sellest ajast, mis ta üksi õues on, nutab ta ukse taga ja püüab ennast läbi maja sisse kraapida. Vahepeal peaks ta jätma ka üksi koju ja ei tahaks koerale ka mingit suurt emotsionaalset šokki põhjustada. Või on ta veel liiga noor selleks kõigeks?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Muidugi 3-kuune kutsikas on veel liiga väike selleks, et jääda üksinda. Aed tema jaoks on veel liiga suur maailm. Looduses elavad kutsikad väga kaua vanemate kõrval või näiteks hundikarjas täiskasvanud lapsehoidja kõrval. Kui vanemad jätavad kutsikad üksinda, siis ainult oma suhteliselt väiksesse pessa, kus nad tunnevad ennast turvaliselt. Eriti sellel perioodil on väga oluline, et kutsikas tunneks ennast turvaliselt. Sellest sõltub ka, kuidas areneb tulevikus teie kutsika iseloom. Kõige sobivam aeg jätta kutsikas üksinda õue, on siis kui isane hakkab jalga tõstma või emastel peale esimese jooksuaega. Sellel ajal on looduses loomad valmis iseseisvamaks eluks. Aga seniks las ta jalutab õues ainult siis kui keegi on tema kõrval. Teie näete ise, et vanusega hakkab kutsikas rohkem tegelema oma huvidega ja muutub iseseisvamaks. Mina tunnen peresid, kus ka täiskasvanud koerad ei ole nõus olema õues siis kui pere on toas. Nendel on väga tugev karjainstinkt. Siin tuleb mingi hetk otsustada, kas koer elab sees või väljas. Kui väljas, siis tuleb lõpetada koera tuppa laskmine. Koer harjub sellega väga kiiresti ja lõpetab muretsemise, et miks teda tuppa ei lasta.