Koerad

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha, kui koer avab uksi ja linkide ära võtmine ega piirete ehitamine ei takista?21.12.2016

Meie 2-aastane saksa lambakoer hüppab välisuksi lahti, ei aidanud lingi ära võtmine ega lingi püsti pööramine, hoian uksi kogu aeg lukus aga ta ei lõpeta. Panime aia ette, et ta ei pääseks ukseni, leiutas ja sai ka sellest üle või lükkas ümber. Kas ei ole mingit õpetust anda? Mis teha?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Teil on väga tark koer. Mina soovitan valida ja vahetada õige lukk. Kõik muu tegevus võib võtta rohkem aega ja olla kallim.
 

Küsimus: Mida teha, kui 8-kuune sakasa lambakoer autot oodates viskab kõhuli ja kui autoga kohakuti on, siis nagu ründab seda?30.11.2016

Tere
Mul on 8-kuune saksa lambakoer. Käin temaga iga päev jalutamas, aga ta kardab autosid. Algul nagu kardab aga siis tahab autole järgi joosta. Laseb kõhuli maha ja kui auto meieni jõuab, tahab peale hüpata. Olen juba kaks kuud jalutamas käinud aga ikka ei harju ara. Mida teha.
Teid ette tänades.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Palju noored koerad jahivad autod. Proovige saada tähelepanu kõrvale näiteks andke majus koerale iga kord kui auto läheb mööda. Enamustel see läheb mööda vanusega.
 

Küsimus: Kas koerad näevad selja taha?30.11.2016

Kas koerad näevad selja taha?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Koerte vaatamise ümbrus on 240-250 graadi. Taga nemad ei näe. Aga nad saavad kontrollida mis toimub tagant kuulamisega ja lõhna tunnistamisega.
 

Küsimus: Miks avalikus kohas lahtiselt liikuvad koerad erinevalt käituvad?30.11.2016

Lähen töölt koju. Mu juurde jookseb lahtiselt üks suur koer (avalikus kohas, kus koerad ei tohi lahti olla). Jääb meetri kaugusele seisma ning haugub ja lõriseb. Ei hammusta. Otseselt ei ründa. Koera peremeest kuskil ei ole.
Lähen poest koju, mu juurde jookseb üks suur koer, kes lõriseb ja haugatab samuti meetri kaugusel. Koer on samuti lahti. Koera perenaine on lähedal, kuid ta ei reageeri, ega kutsu koera ära.
Lähen bussipeatusse, minust jookseb mööda suur hundikoer. Lahtiselt. Istub mu kõrvale maha vaatab taevasse ja ulub. Seejärel läheb edasi.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Muidugi koerad käituvad erinevasti. Kõik koerad on väga erinevad. Mõned väga tahavad suhelda inimestega ja julgevad tulla ligidale. Mõned Tahavad aga ei julge tulla ligidale. Mõned kardavad võõrad inimesed ja sellepärast vihkavad. Muidugi on ideaalne siis kui koerad on ükskõiksud võõrade inimeste vastu.
 

Küsimus: Kuidas välja juurida, et koer ei lömitaks teiste koerte ees ega viskuks vastu maad?23.05.2016

Mul on 1,5 aastane väike koer – spanjel (6 kilone). Tuli meile otse pesakonna juurest 2 kuusena. Kui käisime pesakonda vaatamas, siis tema oli kõige aktiivsem ja julgem kutsikas.
Algusest saadik on selline lugu, et osade koertega kohtudes ta justkui on liigselt alandlik, surub end lausa kõhuli maha, langetab pea jne. Arvasime alguses, et kutsika asi. Aga see probleem pole kadunud, vaid kestab edasi – hetkel teeb nii ka endast väiksemate koertega kohtudes – nt yorkshire terjer. Samas ei tee ta nii sugugi iga koeraga esmakordselt kohtudes – osade endast oluliselt suurematega v samasuuruste v väiksematega kohtudes seda probleemi üldse pole. Aga on mingid koerad, kellega kohtudes ta selliselt (alandlikult ja ebaväärikalt) käitub. Ei saa aru millest see tingitud võiks olla. Samas on tal oma punt kellega ta igal õhtul kohtub (6 koera) ja mitu tundi möllab ja mängib – nendega pole kunagi probleemi olnud. Ehk et – mida teha, et koerast selline asi välja juurida? Ja huvitav ka, et miks ta osade koertega on alandlik ja osadega mitte? koer ei peaks ju teiste koerte ees alandlik olema? Koer peaks julgelt pea püsti teiste koertega suhtlema – nagu võrdne võrdsega. Mitte end maast madalamaks tegema ja lömitama .. Saan veel aru, kui nii oleks temast palju suurema koeraga, aga on ju enam kui kummaline, kui ta endast poole väiksema või samasuure koeraga suheldes lömitab. Ma ei taha kindlasti, et mu koer kellelegi turja hüppaks. Ma tahan, et ta suhtleks teiste koertega nagu võrdne võrdsega, mitte ei alandaks ennast.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Kõik koerad on erinevad. Ja nemad käituvad erinevasti ebakindel situatsioonis. Ei tohi nõudma et koer oleks julge kui tema ei ole selline. Tuleb õppima endal käituma nii et teie koer muutuks julgemeni. Õnneks teie koer hirmust ei hauku hirmust, aga üritab nendega leppima kokku demonstreerimas et tema on väga sõbralik ja austab tugevad koerad. Minu noorem emane border käitub sama moodi. Mina olen väga rahul sellega et tema ei käitub targalt ja üritab kõik lahendada positiivne. Samal ajal mina väga palju töötan kutsika enesekindel tunne tõstmisega. Õigel ajal toetus, tähelepanu kõrvale suunatamine, aktiivne
 

Küsimus: Kas koer peab kannatama hädaga seni kuni ta välja viiakse?16.05.2016

Tere

Mu vanematel on hiinaharjas koer. Eile tekkis situatsioon: koeraga käidi väljas 4h enne magamaminekut (ehk siis umb 6-7 vahel õhtul). Hommikul oli ta põrandale kakanud. Ema karistas teda.
Mul on küsimus, et kas koer on süüdi? Samas me ei käinu enne magama minekut õues temaga. Või koer peaks ikkagi kannatama hommikuni kuni õue viiakse? Milline oleks õige käitumine? Kas karistada?
Mina arvan et me ise olime süüdi, et ei käinud õues enne magama minekut (koer ei küsinud õhtul õue). Aga ema ütleb, et koer peab kannatama, nii kaua kui õue viiakse.
Vahel on nii, et koer küsib aga minnaks nt 30 min hiljem temaga õue ja ta pissib tuppa. Ja ta saab karistada selle eest.
Kas tõesti peab nii õpetama et koer kannatab põit nii kaua kui viiakse?
Loodan et väga segane tekst ei tulnud.:)

Aitäh

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Mulle väga meeldib dr. Digeli lause “Kui koer teeb mingi vigu, otsi kes on süüdi peeglis”. Ise peremehed käivad WC siis kui tuli tahtmine vahepeal rohkem kui tavaliselt. Vahepeal koer väljas oli mingi põhjusel üleerutatud, tähellepanu oli pidevalt eemale ja unustas või ei suutnud teha oma häda lõpuni. Siis vajadus tuleb mõni aja hiljem. Vahepeal koer sõi midagi, mis tõi korrektiivid tema tava seetimisele. Tavaliselt võib aru saada et see vajadus tuli. Minu vanem koer hüppab akna peale ja alla kuna mina saan aru et tema tahab õue. Ja mina arvan et kui öösel mina ei kuula seda tegevust, tema vaene võib olla teeks ka tuppa. Koer nii kui nii kuidagi üritas anda signaalid et tema on hädas aga kui tema ei julge ärgatada oma peremehed, koer võib ka minna kuhugi peitu. Karistada koera, kellega jalutavad mittu tundi enne magamisele mineku ei ole õiglane. Viimane jalutuskäik peab olema pikk ja vähemalt 1 tund enne magamist. Aga karistamine koera peale seda, mis juhtus üldse on mõttetu. Sellised karistused saavad olla põhjuseks mingi muu vale käitumisele.
 

Küsimus: Kas pitbull esivanemaga koer võib uues kodus kurjaks muutuda?09.05.2016

Tere, sooviksime endale võtta 2,5a pitbulli ja saksa lambakoera segu isase koera. Käisime lastega teda vaatamas ja mängimas, tundus igati sõbralik ja tubli koer. Pererahva sõnul, kus pisikesed lapsed-kullatükk. Allus ka käsklustele. Viimased kuud on ta veetnud maal elades, muidu oli ka korteris. Meie elame 4-toalises korteris, kuid oleme väga aktiivsed. Mis Teie arvate, kas tema ema poolne geneetika (pitbull) võib teda kuidagi kurjaks muuta, kui ta tuleb võõrasse koju? Kuidas peaksime temaga esimestel päevadel käituma ja mida tähele panema. Kuna oleks minul temaga õige aeg koerte kooli minna? Kui kaua võib aega võtta kohanemine. Kuidas saada aru kui tal on tekkinud nt. stress?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Minul endal on väga suur kogemus täiskasvanud koerte võtmisel. Kõik minu täiskasvanud uued koerad olid alguses väga ettevaatlikud, tähelepanelikud ja väga hästi kuulasid sõna (nemad kõik olid välja koolitatud). Poole aasta jooksul koerad oli kohanenud ja ainult siis oli näha nende ehtne iseloom. Teie koera kohta väga raske midagi öelda. Mina tean pitbulterjerid, kes olid väga sõbralikud oma pere liikmetega ja võõrastega inimestega kes ei ole teda provotseerinud. Mina ei tea mis elu kogemus on sellel koeral. Kui palju endised peremehed provotseerisid teda rünnata või mitte. Kui palju teda karistati või vastupidi lasid teha kõik, mida tema tahab. Kas teie olete kindel oma laste peale lasta proovida kui palju sellel koeral on kogunenud kurjus mis võib tulla välja ootamatu situatsioonis. Mina tunnen pere, kes oli käinud bladhaundi isase jargi Moskvas koos oma tütrega. Kõik oli hästi. Kuna umbes nädala pärast tüdruk võttis kätte oma mänguasja, mis meeldis koerale. Koer ründas lapse kaela nii et see vaene laps kannatas 2 operatsiooni selleks kael suutis korralikult funktsioneerida ja hoida pea. Psühiline trauma oli parandamatu. Aga kui teie võtate koera, kohe minge koerte käitumise spetsialiistide juurde.
 

Küsimus: Kuidas hoida ära kutsika poolt võimu haaramist, sest ta on agressiivne ja tuleb otse hammustama?14.04.2016

Tere, mida teha, kuidas käituda kui kutsikas (5-kuune emase laika ja prantsuse bulldogi segu) vaatab sulle otsa ja hakkab klähvima, haukuma ja ründama, tuleb täitsa ja hammustab. Mõnikord isegi kui ta unest ärkab, siis tuleb ja hammustab kohe. Kui keelata, muutub kurjemaks ja agressiivsemaks, aitab ainult see, kui nurgas kinni hoida, siis rahuneb maha. Vahepeal on tunne, et ta tahab võimu haarata majas, kuidas seda ära hoida?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Selle käitumise põhjuseks võivad erinevad põhjused. Võib olla teil ei jatku autoriteedi. Vale karistusega teie võite veel rohkem provotseerida koera ründama. Ründamiseks koera poolt võib olla palju põhjused. Kui koer õppis ründamisega manipuleerida ja saavutama kõik mida ta tahab, siis piisav mitte reageerida koera nõudmise peale. Tuleb jalgima õige jarjekorda et koer kõik saab peale teid - süüja peale teid, uksest välja, ei tohi lasta teie voodi sisse. Kui koer hakkab teid rünnata, proovige kasutama vee pritsi vasta niina aga ilma ähvarvarduseta. Käsklis "Ei" ja vajutage priitsi. Kui koer lõpetas rünnata, kohe tuleb teda kiita ja veel parem peale kiitmist andke majus. Koer sellega õppib rahunema maha. Aga interneti kaudu õppima parandama koera vale käitumine ei ole piisav. Väga soovitan pöörduma koerte käitumise spetsialiste poole muidu probleem võib muuta sügavam.
 

Küsimus: Kuidas "bossist" väikest saksa spitsi taltsutada?11.04.2016

Tere!
Võtsime endale rohkem kui kuu tagasi saksa väikse spitsi isase kutsika. Nüüd on ta 5-kuune. Teeb seda, mis heaks arvab, tee temaga, mis tahad, pahanda või keela. Oleme üritanud kavalusega, aga tema on ikka boss. Eriti õudne on õues käimine. Kogu see protsess on lausa kurnav. Esiteks ei lase ta rihma kaela panna, hakkab hammustama. Vahest nagu mänguliselt näksib aga vahest võtab lausa kõvasti kinni, nii, et veri väljas. Kui rihm on peal ja oleme valmis minema uksest välja, hakkab ta niimoodi kiskuma, niuksuma ja haukuma. Oleme üritanud teda hoida enda taga, et siis ta ei haugu nii palju. Õue jõuame, on ta nii äksi täis. Pistab suhu kõik, mis ette jääb ja sööb ära. Kui ära üritan võtta, siis tuleb kallale. Eriti õudne on, kui keegi tuleb vastu, olgu see siis auto või inimene, ta hakkab niimoodi haukuma ja teda ära saada on lausa võimatu, jalad on maas kinni ja sikuta palju tahad, kui pahandad või noomid teda, siis ta ei tee väljagi. Ta on nagu nii vihane vastutulija vastu, et silmad lausa põlevad peas ja kui vahele segada, siis on ta sinu vastu ka nii tige, et vaata, et ei hammusta. Tuppa tagasi minnes peab tema alati esimene olema, kuigi sikutan teda enda taha. Toas on ta üldiselt hea poiss, aga kui öösel magad ja naabrid liiguvad koridoris, hakkab tema meil taas haukuma. Alguses ei olnud asi selline, aga meile tundub, et nüüd läheb asi igapäev hullemaks. Me ei tea enam kuidas edasi. Mis teda vaevab ja miks ta on nii agressiivne. Kuidas me saaksime temast rahulikuma kutsika?

Ette tänades

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Klubis "Koerus" on väikse kasvu koerte jaoks kutsikate kool. Väga soovitan pöörduma nende spetsialiistide juurde. Muidu interneti kaudu soovitustega teie saavutate veel rohkem probleemi. Veel parem individuaal trenni käitumise spetsialiistide juurde. Dominaantse tüüpi koerad ei tea et nemad on väiksed. Tema on väga kõrge oma positsioonis ja tema üritab teid kasvatama. Turjast raputamine teeb sitiatsioon veel hullemaks. Ja tema ründab teie käed selleks et takistama karistus. Enne kaelarihma paneku pange kera ees kaus majusega aga ärge laske kausi juurde kuna teie ei pane kaelarihama. Koer väga kiiresti harjub ära sellega et kaelarihma panek lõppeb meeldivusega. Ja väga palju tegevust koeraga võib teha kausi majusega kaudu.
 

Küsimus: Kuidas teha 4-kuusele emasele Brabandi Grifoonle selgeks kuhu oma häda teha?11.04.2016

Tere! Probleem selline, koer on olnud meil juba 2 kuud, kuid selle aja peale pole ta aru saanud kuhu enda häda teha. Oleme proovinud pissilappe, mis koerte jaoks mõeldud ja ajalehti, kuna eelmine omanik ütles, et koer oskab ajalehe peale enda häda teha - aga ei neist polnud kasu, pissilapiga ta ainult mängis. Oleme proovind, et istume koos temaga seal lapi juures seni kuni ta oma häda ära teeb kuid ei, 2,5 tundi istusime paar korda, kuid ei, küllap pidas koer ka meid juba hulludeks. Oleme proovinud, et teeme ajalehe ta pissiga esimesel korral kokku, et hiljem teaks kuhu oma häda teha, kuid ei sinna ta tagasi enam ei läinud. Oleme püüdnud ka maiusega, et kui teeb häda õigesse kohta, et siis premeerime teda maiusega, ka see ei aidanud. Proovisime ka nagu kassiga, et paneme näo sisse ja ütleme kurja häälega, et ei tohi, peale seda hakkas koer kartma inimest, kes nii tegi. Proovisime veel, et turjast kinni võtta ja viia sinna, kuhu tegema peab - ka see ei toonud soovituid tulemusi, peale seda koer lihtsalt enam ei kuula. Eriti hull on see, et ta on hakanud ka voodisse hüppama ja sinna oma häda tegema. Kas oskate öelda mida me veel proovima peaksime? Võib olla peaksime juba temaga väljas käima hakkama, et teeks sinna oma häda, kuid seal ta kardab kõike, oleme natukest aega temaga väljas ka juba käinud.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Kahjuks teie juba tegikte kõike, mis ei tohtinud teha. Teie koer juba oma hädaga stressis ja üritab ennast peida oma hädaga teie voodi sisse. Mina pakkun teile hakkama jalutama koeraga iga kord peale magamist ja peale söömist, kui tema oli passiivne ja muutub aktiivsemalt, kohe minge jalutama. Kui tema kardab olla väljas, võtke kaasa majus ja totage teda väljas majusega. Kui pissib või kakkab väljas, jaredmine kord viige teda samale kohale ja ärge nõuage temal et tema teeb oma häda muidu tema läheb lukku ja lähe lõdvaks. Muidugi oleks palju lihtsam kui kodus oleks puur ja mõni aeg lasta teda välja ainult söömiseks ja jalutamiseks väljas. Veel koerte jaoks on pampersid ja spetsiaalsed püksid mis on ettenähtud emastele jooksuajal. Märjas püksides koertel ei meeldi käja.