Koerad

Küsimus: Kuidas võõrutada koera, et ta ei kaevaks peenraid segi?15.09.2014

Tere,
Minu koer kaevab peenrast taimi ja lilli välja. Nii kui tekib must muld, siis hakkab kratsima. Oleme proovinud erinevaid asju (pulbreid, geele, aed ja nöör ümber peenra). Kuid midagi ei aita. Tal on olemas oma koht, kus kaevata, aga see ei meeldi talle. Kas on veel võimalusi et sellest harjumusest lahti saada?
Tänades

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Esiteks tuleb aru saada miks teie koer kaevab. Kas tal on igav ja otsib igavusest tegevust või ta kaevab peale taime istutamist või ta otsib endale jahedama kohta või ta otsib lõhna järgi hiirte või muttide kanaleid või talle meeldib jalutada naabritele külla. Meie koerte metsikud sugulased väga palju kaevavad selleks, et saada süüa näiteks kasulikke taimi ja juuri või jahivad loomi kes peidavad ennast urus või saada endale ja poegadele turvaline koht. Meie koertel on kaevamine geneetiline. Juhul kui teid huvitavad just taimed, tuleb aru saada, et värske kaevatud maa lõhnab teistmoodi. Koera territooriumi peal ei tohi mitte midagi olla teistmoodi kui tema on harjunud. Pange taime ümber väiksed kivid või koera väljaheited ja pange peale- veel parem ümber plastik või metallivõrk. Kui te panete võrgu ümber, kaevake selle maa sisse umbes 10 sentimeetrid. Hoidke need päevad koera eraldi ja laske selle koha juurde ainult siis kui Teie olete kõrval ja saate koerale keelata kaevamist ja kiita teda kui koera tähelepanu läheb kõrvale. Kohal, kus on koerale lubatud kaevata, kaevake sisse mänguasjad ja midagi söödavat, näiteks kont. Emased võivad kaevata endale pesa enne poegemist. Sel juhul tuleb talle korraldada mugava koha, et temal ja kutsikatel oleks mugav. Kui koer kaevab aia alt ja jookseb jalutama, tuleb muretseda kindlam aed, mis sisse kaevatud või alus peab olema betoneeritud. Edu teile.