Koerad

Küsimus: Kuidas harjutada toy terjerit üksi kodus olema?15.08.2015

Meil on kodus 7-kuune toy terjeri kutsikas, kes kuidagi ei taha üksi kodus olla, haugub ja ulub terve aja. Olen juba pikemat aega teda harjutanud üksi jääma, alustasin 5 minutist päevas. Isegi kui paar tundi ära olen haugub koer terve aja ja vaatab aknast välja või kraabib ukse taga. Olen koera enne üksi jätmist ära väsitanud ja jätan alati talle mänguasju ja maiuseid, kuid ta ei puutu neid üldse. Maiused sööb ära alles siis kui mina koju tagasi tulen. Ostsime paar päeva tagasi koerale ka adaptil kaelarihma, kuid veel ei ole selle mõju täheldanud. Mida peaks tegema, et koer harjuks üksi olema? Nüüd viimastel päevadel on lisaks tulnud selline probleem, et koer märgistab (koer on isane) toas kõiki uusi asju, nt kotte, kuigi muidu käib alati ilusti õues häda tegemas. Kuidas sellest lahti saaks?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere. Küsimus ei ole lihtne. Aga see et teie kutsikas märgistab kodus kõike uusi asju näitab et tema on dominantne koer väga kõrge positsiioniga ja tema nõuab et pere liikmed alluvad talle näiteks teda ei tohi jatta kodus üksinda. Ja haukumisega tema protesteerib et nii temaga ei tohi käituma. Väiksed koerad peremehed väga tihti üle meeletavad. Nad on nii armsad ja kogemata annavad koerale info et et tema saab kõike mida tema tahab – sülle, mängimine, nunnutamine, maitsev söök.... Lõppus see väike „Kuningas“ saab stressi kui midagi tehakse mitte nii nagu tema tahab. Just selline stressi tema saab kui reda jattavad üksinda kodus. Kõik tema „Lapsehoidjad“ lahkuvad. Aga kes hakkab temaga tegeleda! Kahjuks koertega nii ja ongi – see, kes tahab teha oma koerale kõik parim, kogu aeg annab talle oma parima, kukkub koera silmades alla. Muidugi mina mingil juhul ei selle poolt et koeraga tuleb olla range. Aga kui teie kodus ilmuvad konkreetsed reeglid, mille üle kunagi ei tohi astuma, ja koer kõik mida tema tahab, saab läbi mingi kas või väike töö, kui tema hakkab magama oma pesas aga mitte peremehe voodis, ukses minna välja peale teid, saab süüja peale teid, üle mingi aja pärast, teie jalle hakkate ollaoma kodus peremehed. Ja muidugi koer peab ära väsima ennem seda kuita jaab kodus üksinda. Ühe korraga tulemus ei tule. See peab olema stabiilne. Ja füüsilise väsimuse ei ole piisav. Lühike igapäevane aju jaoks töö teeb. Selge see et kui unimene võttab väikse koera, arvab et temaga ei ole mingi mure koolitamisega ja jalutamisega. Vahepeal isegi on vastupidi. Algusel ülemeeletusega meie rikkume ära oma koera ja pärast tuleb saada õiged positsioonid tagasi. Parandama vahepeal on raskem kui teha kõik algusest peale. Edu teile.