Koerad

Küsimus: Kas on õige keelata koeral teise emase koera peale haukumist?21.10.2011

Tere!
Kas on õige koera keelata ja riielda temaga, kui ta haugub kurjalt ja agressiivselt teise emase koera peale? Siis ta käsklusi ei kuula ja jõuga peab ta eemale tirima. Tegemist kahe aastase emase bokseriga, kes teiste emastega eriti läbi ei saa.

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

On palju põhjuseid, miks koer käitub agressiivselt võõraste koerte vastu. Koerad on karjaloomad. Looduses kaitsevad loomad territooriumi, kus nad elavad ja jahivad ning ei lase sinna võõraid loomi, kes ei kuulu karja. Enamike koerte jaoks on karjaks just see pere, kus ta elab. Selles karjas on koeral omad positsioon. Tugeva karja liikme kõrval tunneb koer ennast palju julgemini, eriti rihma otsas. Ilma rihmata võib sama koer käituda palju sõbralikumalt. Koerale tuleb selgitada, et tugevam karja liige otsustab, kuidas tuleb käituda. Mulle isiklikult meeldib enne, kui teine koer tuleb lähemale, panna oma koer istuma. Ise astun tema ette ja kui teine koer läheb mööda, annan talle ühe kaupa maiuse tükikesi. Kui koeral on eriti tugev saagiinstinkt, siis võib tema ees hoida mänguasja või ka tavalist pulka. Kui koer on eriti erutatud ja ei taha reageerida maiuse või mänguasja peale, siis tuleb endiselt nõuda, et ta istuks, kuni võõras koer läheb mööda. Peale seda tuleb koera väga aktiivselt tänada, et ta sooritas teie jaoks nii uhke ja raske töö. Tuleb anda maiust ja temaga mängida. Mõne aja jooksul hakkab koer teile ise pakkuma asenduskäitumist, mis on seotud kuulekusega ning närveerib palju vähem või lõpetab selle üldse, kui näeb võõrast koera. See on üks võimalikest variantidest, kuidas seda olukorda lahendada. Soovitan väga seda proovida.