Koerad

Küsimus: Kuidas rahustada koera, et ta lahti laskmisel ei hüppaks ega rabeleks?01.12.2011

Tere!
Mul on õuekoer ja alati kui ma tahan teda lahti lasta, hakkab ta hüppama ja nihverdama, arvatavasti on ta rõõmus, et saab lahti. Ma õpetan talle, et kui ta hüppamist ära ei lõpeta, siis ta lahti ei saa. Ma olen seda juba kaua proovinud aga see ei toimi. Kas on muid võimalusi koera rahustada?

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Te ilmselt märkate, et erinevates situatsioonides erinevad inimesed käituvad erinevalt. Mõni on väga rahulik ja harva on üleerutatud. Mõni läheb väga lihtsalt endast välja ja rahustada on väga raske. See sõltub sellest, kui palju inimesel või koeral ja üldse loomal on tasakaalustatud pidurdus- ja ärritusprotsessid. Sellepärast on võimatu interneti kaudu soovitada, kuidas tuleb õppetada rahunema konkreetsete koera. Enamus soovitusi sobivad koertele, kellel on taasakaalustatud ärritus- ja pidurdusprotsessid või pidurdusprotsessid on tugevamad kui äritusprotsessid. Kannatus ja ootamine, kuna üleerutatud koer ise saab aru kuidas tuleb käituda, vaevalt annab tulemust koeraga, kes väga lihtsalt läheb niiöelda "põlema" või isegi "plahvatab". Kui energiline koer ei raiska oma energiat, see koguneb ja sellepärast mingis erutavas situtsioonis tuleb "plahvatus". Sel juhul, kui kannatus ei aita, soovitan ma suunata koera tähelepanu eemale, näiteks anda koerale tuttav kuulekuse ülesanne, hästi teda premeerida ja alles siis lasta lahti. Kui see ka ei aita, võib tähelepanu suunata eemale, näiteks panna kauss maiusega umbes meeter eemale. See rahustab koera. Ja rohkem jalutage koeraga, aktiivselt mängige, harrastage mingit tegevust – kuulekus, agiliti, kaitsetrennid, jalg, jaht ja nii edasi.