Koerad

Küsimus: Kui palju peaks 11-aastane lambakoer päevas liikuma, jooksma?18.02.2013

Tere! Olen isase 11-aastase segaverelise saksa lambakoera omanik. Koer on suur, turja kõrgus üle keskmise, ja energiline. Pool aastat tagasi tegi läbi tagumise jala rebenenud ristatisideme operatsiooni. Kuna sellest taastumine kulges komplikatsioonidega (haav ei paranenud kiiresti), tuli piirduda pikalt päevas vaid lühikeste jalutuskäikudega, mille tulemusel on ta tagumised jalalihased kõhetunud. Ausalt öeldes olin ise sellest operatsioonist hirmul ning piirasin liialt ta liikumist. Aga see on paraku tagantjärgi tarkus. Sel kuul olen aga teinud temaga pikki jalutuskäike - 8-10 km ning need ei ole olnud niisama tuiamised, vaid tempokad - koer sörgib terve teekonna. Tagajalgade liikuvus on läinud selle tulemusel paremaks: astumine on läinud taas vetruvamaks ja kõrgemaks. Kuid - uus hirm on platsis:) - ega ma talle nende rännakutega liiga tee. Seoses sellega küsikski - milline peaks välja nägema 11-aastase koera liikumisplaan? Kui mitu km päevas tuleks maha käia ja millise tempoga? Kas 10 km on sellises vanuses koera jaoks liiga palju sörkimist? Järgmisel päeval ei täheldanud tal mingeid vaevusi, ta oli endiselt ergas.
Vastuse eest tänud ette!

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Aitäh küsimuse eest, kuid sellele küsimusele ma interneti kaudu soovitusi anda ei saa. Koerad on nagu inimesed - vananevad erinevalt. Minu esimene Ida-Euroopa lambakoer sai 10-aastasena kolmanda koha Nõukogude Liidu koerte mitmevõistlusel, kus koer pidi jooksma koos sportlasega pika raja väga raskete takistusetega ning kinni pidama varukamehe. Siis oli mul Saksa lambakoer, lõbus aktiivne ja terve kuni 14-nda eluaastani. Ja oli ka Saksa lambakoer haige selgrooga ning teine haigete puusadega. Nad vananesid kiiremini. Muidugi peab koer liikuma. Mina arvan, et sellises vanuses koer oskab juba ise valida õige tempo ning minu arvates ei tohi jalutada koeraga nii kaua kuni ta hakkab aeglase tempoga liikuma teie järgi.