Koerad

Küsimus: Mida teha, kui kutsikas ei õpi õigesse kohta häda tegema ja tundub, et teeb seda teadlikult?06.05.2013

Tere!
Mul on 5-kuune yorki poiss. Probleem on selles, et ta ei ole nõus pissima ei lapile ega ajalehele. Õues on veel liiga jahe ja õues õpetada veel seetõttu ei saa. Kuskil 3 kuuselt oli tal ajalehele tegemine selge, aga siis kolisime ja sellega millegi pärast unustas ta õpitu. Nüüd teeb ta häda salaja, siis kui keegi ei vaata. Aga riielda ei saa, kui peale ei satu, sest siis ta ei saa enam aru mille pärast ju riieldakse. Kui satun peale, keelan teda ilusti ja tõstan õigesse kohta - sealt läheb ta kohe minema ja ei tee üldse, mängib nö solvunut. Iga kord kui teeb õigesse kohta (mis juhtub viimasel ajal järjest harvemini ) annan preemiat ja kiidan. Olen kogu aeg kasutanud sama taktikat, nii nagu soovitatud - iga kord kui teeb õigesse kohta, premeerin ja kiidan, kui ei tee, siis keelan rahulikult ja tõstan õigesse kohta. Ta saab väga hästi aru, mis tähendab käsklus "ei tohi", igal muul ajal reageerib ta sellele ilusti, aga ainult mitte pissimise ega kakamisega. Olen täiesti mures ega tea enam, mida ette võtta või mida ma valesti teen. Ta on muidu väga kuulekas ja tubli poiss, ainult häda tegemine on probleem. Kodus on kõik vaibad ja põrandad täis lastud ja samamoodi pissib ta külas käies vaipadele ja põrandatele. Ilmselt pole probleem tõsine, kuna ta on alles 5-kuune, kuid olen siiski mures, kuidas teda õpetada, kui ta seda salaja ja minu seljataga teeb, ma ei saa ju tal iga sekund järgi käia. Ja ma olen täiesti kindel, et ta teeb seda teadlikult, sest muidu on ta väga arukas ja õpib kiiresti. Kas on midagi, mida ma teen õpetamisega valesti? Kas on veel mingit nippi või lahendust?

Ette tänades!

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere!
Teie koer on veel noor. Praegu on väga head ilmad, leidke aega teda õpetada väljas häda tegema. Minu naabritel on yorki tüdruk. Nad jalutavad temaga 3 korda päevas, iga ilmaga ja talvel samuti. Ei esine mingeid probleeme. Selleks, et ta õpiks kodus mitte häda tegema, pange talle nn "püksid". Las ta mõni aeg käib kodus pükstega. Võtke ära ainult enne välja minekut. Aga koera tuleb välja viia iga kord peale magamist, söömist ja peale aktiivset mängu. Ja veel: isane koer ei pissi ainult selleks, et pissida. Isased kasutavad uriini infojagamiseks. Nad peavad märgistama territooriumi enda ümber. Sellisena on loodus neid loonud. Tüdrukuid veel võib õpetada oma häda tegema ajalehe peale, aga isased oma hormonaalse arenguga peavad märgistama territooriumi. Või tuleb hoida koera puuris ja lasta välja rihma otsas ja kontrollida kus ta oma häda teeb. Aga mina soovitan õpetada oma häda väljas ajama. York on väga aktiivne koer. Selleks, et tema iseloom ei läheks halvemaks, tuleb tal energia välja elada, muidu läheb see valesse suunda.
Kõike head teile!