Koerad

Küsimus: Kuidas õpetada ca 8-kuusele kutsikale ilma löömiseta, et hammaste kasutamine on keelatud?07.11.2013

Mul on umbes 8-kuune varjupaigast võetud laikalaadne koer, ta on meil elanud täpselt 3 kuud. Ülimalt energiline, pealetükkiv ja kasutab pidevalt hambaid. Hoian ranget režiimi, sööb peale inimest, laualt midagi ei saa, mängu alustab inimene, välja läheb uksest tema viimasena, magab puuris jne. Mingil määral on tema käitumine muutunud rahulikumaks. Aga ikkagi kipub ta mulle peale hüppama ja mind riietest hammastega tirima. Lihtsast keelust EI ta aru ei saa, olen proovinud ka füüsiliselt teda paika panna, aga tal on minust rohkem jõudu. Pealegi tundub mulle, et ta läheb veel rohkem pöördesse, kui käega laksu annan või teda turjast sakutan. Kas sellest kasvab kutsikas lõpuks välja? Kuidas õpetada, et hammaste kasutamine on keelatud, ilma löömiseta? Kas võiks kasu olla treeningrihmast, millega saab suraka anda, kui hüppab peale või hammustab? Või teeks see asja hullemaks? Tänan (käime ka koolis temaga, aga põhitöö tuleb ikka kodus teha, koolis oleme 5-8 kesi, personaalselt aega ei jää ).

Vastus: Aliftina Petrova, Eesti Kennelliidu F.C.I välimikukohtunik ja kuulekuskoolituse kohtunik

Tere! Ma töötan probleemsete koertega. Koera kuri käitumine pereliikmete vastu algab just sellest, et inimene käitub koeraga agressiivselt – karistab käega, lööb, surub teda maha ilma vajaliku kogemuseta. Koer ei ole loll. Ta teab, et pereliikmetel on vähem füüsilist ja mis veel olulisem psüühilist jõudu kui koeral ja ta hakkab seda seletama dominantse käitumisega. Muidugi te teete õigesti, et jälgite järjekorda, kes esimesena sööb ja uksest välja läheb, aga seda on vähe. Kui inimesel on vähe jõudu, peab ta kasutama oma tarkust nii, et koer oleks nõus ise loovutama oma positsioonid. Jalutage temaga rohkem, valige positiivse koolituse meetod nii, et koeral oleks kõrge motivatsioon suhelda teiega läbi koostöö. Ja minge kohe individuaaltrenni koertekäitumise spetsialiste juurde, selleks, et ta õpetaks kuidas lõpetada koera vale käitumine. Koerad on väga erinevad ja see on vale arvata, et interneti kaudu võib anda ainsa õige vastuse.