Loomaarst

Küsimus: Kuidas saan diabeetikust koeral võimalikult mugavalt ja valutult iganädalaselt verd võtma hakata?20.06.2014

Tere!
Koer on diabeetik ning loomaarst seletas ilma koera kohalolekuta ära, kuidas kõrvast veresooni leida, aga see ei õnnestunud (saime kätte liiga väikese tilga verd, millest masin veresuhkrut mõõta ei suutnud). Kuidas saan diabeetikust koeral võimalikult mugavalt ja valutult tema jaoks iganädalaselt verd võtma hakata?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Ega see lihtne ülesanne Teie jaoks pole tõesti. Koer on ikkagi koer ja eks ta rabeleb ja niheleb mis jaksab. Eriti veel kodus. Ja valus on ju ka.
Kõrvas olevatest veenidest verd võttes on oluline enne nõela sisseviimist soon korralikult komprimeerida, ehk siis äraseletatult näpu abil kinni pigistada. Seeläbi täitub veresoon verega ning on esiteks paremini leitav ning ka verd tuleb rohkem (prooviks piisavalt).
Mõned loomaomanikud lõikavad lihtsalt ühe küüne kaugemalt kui tohiks lühemaks ning sealt siis hakkab verd tulema. Aga see meetod võib lisaks valu tekitamisele ka ära rikkuda edaspidise küünte lõikamise.
Paljud meie kliendid on otsustanud võtta selle proovi ikkagi kliinikus.