Loomaarst

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kuidas seda seletada, et kassil on nohu ühel pool ninas ja juba 2 kuud?22.12.2016

Tere!
Ostsime kasvandusest kassi juba nii, et tal oli nohu. Öeldi, et sama hommik oli näituselt saanud ning anti mingid tilgad kaasa (arstil selgus, et lihtsalt immuunsuse tugevdamiseks). Arstil saime ka oftan akvakoli raviks ja korraks nohu nagu taandus aga siis jälle tagasi. Läksime siis uuesti arsti vastuvõtule ja sisse astudes mida pole, on nohu... Päris uinutama teda selle proovi jaoks ei hakanud aga järgmine päev oli nohu tagasi. Nohu on ainult ühel pool, silmad tunduvad korras. Aevastab tihti suuri rohekaid kolle ninast välja. Muidu mängib ja sööb ja joob ilusti ning naljakas, et just ühel pool ja ainult seal pool see nohu 2 kuud juba olnud on. Mis võiks olla probleemiks?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tõenäoliselt on tegemist viirusliku nohuga ( ilmselt herpesviirus).
Loomakliinikus saab raviplaani. Vajadusel ja võimalusel võite ka filmida seda, kuidas ta turtsub ja "suuri rohekaid kolle" ninast väljub.
Kui arst ei usu ja kass kliinikus ei turtsu
 

Küsimus: Kas peaks muretsema, kui kassil on keele peal mustad täpid?20.12.2016

Tere, Kassil on keele peal mustad täpid, minu arust tal varem pole küll neid olnud, kiisu meil 2-aastane. Eile haigutas ja panin tähele neid täppe. Keel on täiesti ulatuses täis neid. Umbes 1-2 mm täpid. Kas peaks arstile viima?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tõenäoliselt on tegemist pigmendilaikudega aga igaks juhuks võiks ka arstile ennast ette näidata
 

Küsimus: Kas kass võib võid süüa, on see normaalne või võib tegu olla mingi varjatud haigusega?12.12.2016

Tere,
Avastasime hiljaaegu,et meie tubane 15-aastane kassiproua käib salaja laua peal võinuga üle limpsimas. Proovisime siis panna väikese taldriku peale talle personaalse võitörtsu ja meeldib täiega, aga panime ka tähele, et nüüd krõbuskikaussi väga asja enam pole ning kui võitaldrik on tühi, siis ei rahune enne, kui võisilm taas nina all on.
Kas see on normaalne või võib tegu olla mingi varjatud haigusega?

Ette tänades,

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Eks või on ju rasvane ja sisaldab ka piimavalku mis kassidele meeldib. Või andmine kassile, ja eriti just eakale kassile, peaks olema selline "sümboolne üritus", sest või on ka soolane ja see ei ole suuremas koguses kassi neerudele hea.
Kui kass näiteks eelistab soliidsemas eas krõbuskitele pehmemat toitu, peaks arstil laskma kindlasti suuõõs üle vaadata, et kontrollida hammaste, igemete või ka keelega seotud haigusi. Vajadusel saab loomaarst anda ka soovitusi eakohaste või ka vajadusel ravitoitude kohta.
 

Küsimus: Kas kassipojal võib antibiootikum esile kutsuda kõhulahtisuse?03.12.2016

Kas kassipojal (5.kuud) võib antibiootikum esile kutsuda kõhulahtisuse? Esimene kuur 5 päeva määrati 19.nov. Praegu alustas võtmist 29.nov. õhtul. Saab hommikul ka Loxicom 0,5 mg/1ml.+ 2x päevas silmatilkasid Fucithalmic.
Tänan!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Võib küll. Soovitan anda kassile antibiootikumikuuri ajal mõnda probiootilist pastat,( peaks olemas olema laias valikus kõigis hästivarustatud loomakliinikutes) et taastada seedeprotsessis osalevate " heade" bakterite tasakaalu ning kaitsta seedekulgla limaskesta
 

Küsimus: kas kassile kergelt peale astumine võib olla põhjuseks, et kassike köhib?28.11.2016

Tere!
Minu ca 3-4 kuune kassipoeg köhib ja hingab imelikult, nagu miski takistaks, juba paar nädalat. Eriti tuleb see läkastamine esile just nurrudes.
Tuli meelde, et päev-kaks enne sellise läkastamise avastamist olin talle kogemata peale astunud õrnalt. Kas tegu võiks olla füüsilise vigastusega? Samas ta mängib, sööb, jookseb, naudib paitamist, käitub nagu täiesti normaalne kassipoeg. Ussirohtu on saanud tableti kujul. Milles võiks olla probleem? :(
Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti tuleks lasta kassipoeg arstil üle vaadata. Lisaks traumakahtlusele võib kõne alla tulla näiteks võõrkeha, mõni hingamisteede nakkushaigus või ikkagi sooleparasiitide ränne.
 

Küsimus: Kuidas võtta kassilt pissiproovi?22.11.2016

Tere
Vahetasime ca 3 nädalat tagasi kassil krõbinaid. Specific. Peale seda on kass hakanud palju palju rohkem jooma ja seega ka pissil käima. Kas see võib olla tingitud krõbinatest? Mis probleemid võivad veel olla? Lisaks on suurenenud metsikult söögiisu. Kass on 6,7 kg, kastreeritud, 9 a.
Mida soovitate söögiks? Loomaarst soovitas võtta kassilt pissiproovi, aga kuidas ma seda kätte saaksin? Ta ei lähe ju tühja kasti pissile.

Tänan väga!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui kuivtoit on korralikult "kuiv", siis peabki rohkem jooma, et saada organismi jaoks piisavas koguses vedelikku. Sageli on toakasside probleem just selles, et nad liiga vähe joovad, uriin on liiga kontsentreeritud ja selle baasil tekivad probleemid neerude ja/või põiega.
Uriiniproovi uurimine pole üldse paha mõte ja selle jaoks saab kliinikust osta spetsiaalse uriini kogumiseks mõeldud komplekti, mis sisaldab vedelikku mitteimavat liiva, pipetti ja puhast katsutit. Uriiniproov peab olema kliinikusse viimiseks võimalikult värske. Kui te kohe ei saa proovi viia, tuleks kuni paariks tunniks asetada see kindlasti külmkappi. Hea oleks võimalusel mõõta ka veresuhkrut ja määrata verest neerunäitajad. Õige söök selgub pärast proovide vastuseid
 

Küsimus: Kas kassi lonkamine võib olla ravimi sümptom?22.11.2016

Tere. Meie kass on 4-aastane. tal on diagnoositud autoimmuunnen aneemi, mille raviks on prednisalooni 1 tbl 2 x päevas. Avastati ka diabeet. Sööb RC diabeetiku krõbunaid. Nüüd hakkas ühte tagakäppa üleval hoidma ja traumat ei ole olnud. Kui katsuda, siis nagu raks käib ja saab jälle mõneks ajaks käpale toetada. Justkui liiges läheks paika. Võib olla see prednisalooni tagajärg või mõni luude häda?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tegemist võib olla patella luksatsiooni ehk põlvekedra paigaltnihkumisega. Selle põhjusteks võib olla eelsoodumus, luude ja liigeste arenguhäired, ülekaal. Otseselt prednisoloon sellist seisundit põhjustada ei saa, kaudselt aga soodustada liigse kehakaalu teket mis omakorda põhjustab liigeseprobleeme
 

Küsimus: Kas kassisolkmete ravi peaks kordama ja kas kassisolge võib nakatada ka täiskasvanud inimest?18.11.2016

Tere!
Kas Strongholdi kasutamisel kassisolkmete vastu tuleks teha mingi aja möödudes ka kordusravi kui kass oksendab solkmeid ja kas kassisolge võib nakatada ka täiskasvanud inimest?
Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti soovitan 3 nädala pärast korrata, kui suukaudsete preparaatide kasutamine kõne alla ei tule.
Solkmed on valdavalt liigispetsiifilised, sellest ka nimetus kassisolge, aga on võimelised parasiteerima teatud asjaolude kokkulangemisel ka teiste liikide organismis sealhulgas ka inimesel.
Nakatumisohtlikud on väga nõrgad või väga noored organismid näiteks väikelapsed ja ka kätepesemise veendunud vastased ning pered, kus kass käib ka õues ja on tubli hiirepüüdja.
Põhiliselt tuleks aga inimestel karta toksokaroosi ehk nakatumist kutsikasolkmega
 

Küsimus: Kas see on normaalne, kui 3 nädalat tagasi steriliseeritud kassi kõht on väga paistes nagu pall?18.11.2016

Tere!
Kass steriliseeriti 25. oktoobril (täna 16. november) ning siiani on kassi kõht väga paistes ning meenutab katsudes palli, mille kõrval on veel väike niiöelda "muhuke". Alles hiljuti on kassil tekkinud ka parema käpa taha sarnane muhk, kuid siiski väiksem kui on kõhu all. Kas tegu on normaalse taastumisega või peaks külastama loomaarsti?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti see normaalne ei ole. Soovitan kohe ja kiiresti opereerinud arstile ette näidata
 

Küsimus: mida teha, kui vana kass kräunub ja ei lase magada, millest see on tingitud?18.11.2016

Tere,
Mul on 20-aasta vanune kassipreili, keda on aastaid tagasi kastreeritud. Viimase aasta jooksul on tekkinud kassil aga imelik käitumine. Nimelt iga liikumise peale hakkab kräunuma ja kohe kõva häälega. Samuti öösel hakkab niisama kräunuma, jääb vait ja mõne aja pärast algab kräunumine uuesti kohe nii kõvasti, et öösel ärkan 10 korda selle peale üles. Kunagi varem ei ole kuulnud kassi nii moodi kräunumas. Olen proovinud ka teise tuppa panna ööseks, kuid ka see ei aita - kräunub täpselt sama palju ja hullult kui siis, kui minuga samas toas on. Millest see tingitud on ning mida teha, sest magamine on tõsiselt häiritud?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

20 aastaselt on kassil kindlasti kõik aistingud jäänud nõrgemaks (nägemine ja kuulmine) ning ta ei kontrolli enam täielikult oma hääle tugevust, samuti võib ta erinevate liikumiste peale ärevusse sattuda, sest ei saa enam täpselt aru kes liigub ja kas see talle ohtlik võib olla.
Kindlasti aga soovitan käia arstlikus kontrollis, et välistada või kinnitada mõnda terviseriket mis ravi või erihoolitsust vajaks