Loomaarst

Küsimus: Kas roosakas laik koeral munandil võib olla kasvaja?11.07.2014

Tere!
Mõnda aega tagasi märkasin koera munandil roosakat laiku. Kuna elan linnast kaugemal ning pole võimalust koeraga arsti juurde igal ajal minna, otsustasin enne küsida siit. Kas on põhjust muretseda? Võib tegemist olla kasvajaga?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Ilmselt mõtlesite Te siiski munandikotti. Kas see laik suureneb? Kas koer tunneb selle vastu huvi? Kas koeral on päikesepaisteliste ilmadega ka nina ja käpapadjandid heledamad?
Nahal olev roosakas laik on tingitud pigem pigmentatsiooni-häirest. Nahaga seotud kasvajad on katsudes kas ebatasase pinnaga või ka siledad aga omavad reeglina massi ja kuju (tükk, munajas, mügerik). Laigukujulised nahakasvajad on aga reeglina nahast tunduvalt tumedama värvusega ning sageli ka leemetavad ja pakitsevad (koer lakub pidevalt). Südamerahu huvides saab alati planeerida visiiti kliinikusse tsütoloogiaproovi andmiseks, mis selgitab, kas laigus on kasvajarakke.