Loomaarst

Küsimus: Kui 4-kuune kutsikas pissib magamise ajal, kas pöörduda kohe loomaarsti poole või jälgida veel paar päeva?13.08.2014

Lugupeetud, Dr Ain Erkmaa
Meie peres on kasvamas 4-kuune Saksa Bokseri kutsikas. Oleme viimase kahe päeva jooksul märganud, et ta pissib sageli (tingitud kuumadest ilmadest, kuna joob seetõttu palju), aga mure seisneb selles, et koer oli enne pissimist lamamisasendis ning nägin, kuidas tal uriini tilkus tilk-tilga haaval, ise magas samal ajal (nagu põiepidamatus). Äratasin ta üles ning paari sammu järel tuli ka piss. Öösel aga oli ta oma aseme täis lasknud, mida pole ta kunagi teinud, mõni õnnetus ikka päeval juhtub tuppa, kui õigel ajal õue ei saa, kuid enamus ajast teeb ta kõik hädad õue ning eile sõitsime autoga umbes tund aega, ta on väga harjunud sõiduga ja üldjuhul jääb magama, kuid seekord lasi autosse ka. Täna märkasin, et pärast pissi jääb rippuma mingi valge/kollakas ollus, meenutab mäda. Millega võib tegemist olla? Kas tuleks pöörduda kliinikusse ja viia uriiniproov või jälgida veel paar päeva. Muidu sööb hästi ja energiat on küll ja veel. Vastus ootama jäädes

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere,
Õnneks on Teil lahendused kohe ka välja pakutud. Kindlasti tuleks viia värske uriiniproov ning lasta ka kutsikas kliiniliselt üle vaadata. Kindlasti tuleks teha uriini kompleksuuring, mitte ainult testribaga kiirtest, sest oluline on vaadata proovi tsütoloogiliselt (limaskesta-, põletikurakud, bakterid, kristallid jne).
Paar lisapäeva ootamist-vaatamist võib süvendada mingit haiguslikku seisundit, millega saaks tegeleda juba täna.
Variante, mis kutsikat vaevab, on mitmeid ja eks analüüsid annavad täpse vastuse aga suure tõenäosusega võib olla tegemist juveniilse tsüstiidi ja/või vaginiidiga.