Loomaarst

Küsimus: Kas see, et üks kass oksendab mitu korda nädalas toidu välja võib olla sellest, et püüab teise eest ära süüa ja sööb üle?03.10.2014

Üheaastane emane steriliseeritud toakass oksendab 1-3 korda nädalas oma toidu välja. Minu arust ei ole toit korralikult näritud. Kasse on kaks, sama pesakonna omad, see, kes oksendab, on teisest paksem ja valib, mida sööb, on pirtsakam toidu suhtes. Ise on ta energiline, mängib, kõht lahti ei ole. Tal on ka song, väike, arst ütles, et see pole probleem, tuleb jälgida. Samas teine kass sööb kogu aeg ja näppab laualt toitu jne, aga on kõhnem ja ma ütleks, et hästi natuke energilisem oksendavast kassist. Nad käivad koos söömas ja ma ei vaata, kui palju keegi sööb. Äkki sööb liiga palju ja ei näri korralikult? Probleem on kestnud mõned kuud. Palun nõu

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kui kuivtoitu süüa aplalt ja neelata ilma närimata, siis vett peale juues paisuvad krõbinad maos olulisel määral ning võivad tõesti oksendamist esile kutsuda. Kindlasti püüdke kasse jälgida toitmise ajal ning nende söömiseripärasid tähele panna. Kui sööjaid on veel, üritavad loomad sageli instinktiivselt kiiresti kõhtu täita. Kui süüa kõht kuivtoitu "tuugalt" täis ei jää enam ruumi paisumisele ning kui " tunne kõhus läheb imelikuks", oksendabki loom maotäie nö igaks juhuks välja. (Koerlased näiteks söövad selle ka meeleldi uuesti ära)
Kui nii, siis on mõistlik anda krõbinaid korraga vähem aga tihedamalt ning vajadusel sekkuda, kui üks kass kipub teise sööki ka endale tahtma