Loomaarst

Küsimus: Mis võib kassil viga olla, kui ei ole isu ja ei söö enam normaalselt?09.12.2014

Natuke vähem kui kaks kuud tagasi käis minu kass kastreerimisel, kõik tundus alguses okei, kuni ta hakkas paar päeva hiljem seedimata toitu välja oksendama. Lõpuks saime asjale jälile ja selgus, et neerunäitaja oli liiga kõrge, seejärel ma vahetasin kassil toitu suhtkoht päevapealt, tal ei tundunud see liiga tegevat, sõi suure isuga ka uut neerutoitu. Sellest ajast alates viskas tal ka kõhu lahti, ja tal oli see lahti 2 nädalat, üritasime arstiga igatpidi välja mõelda, et miks tal see lahti on. Lõpuks mõtlesin, et äkki on asi toidus ja tegime 2 nädalat hiljem uue vereanalüüsi, kus selgus, et neerunäitaja on jälle normis ja sain hakata tavalist toitu andma. Aga täpselt päev enne vereanalüüsi andmist ta otsustas päevapealt, et ta ei taha süüa enam. Vahetasin ruttu toitu, et äkki hakkas lihtsalt pirtsutama, see toit tõmbas kõhu kinni ilusasti aga süüa enam ikka ei tahtnud. Enne ei olnud absoluutselt probleeme kassi isuga, isegi kui toitu välja oksendas. Ja nüüd jätkub see juba kolmandat nädalat, ja ei saa aru milles asi. Arst andis mulle tablette, mis kassil söögiisu tõstavad, aga ega see on ka kunstlik ning ajutine, kuna kui ma nüüd paar päeva ei andnud tabletti, vähenes söögiisu igapäevaga järjest rohkem. Täna näiteks ainult näksis toitu natukene. Andsin jälle tableti, hakkas sööma vähemalt. Milles asi võib olla? Kas on tõesti äkki soolestik tal kuidagi ärritatud, et sellepärast pirtsutab ja ei taha süüa ja kuidas ma peaksin edasi käituma ja mida tegema? Ei oska enam, kass on alles 8-kuune ja juba 2 kuud käinud muudkui arsti vahet, ei oska enam midagi peale hakata. Samuti oli ka vahepeal üks juhtum, kus ta neelas ühe 15cm nöörijupi alla, see võis teha veel lisaks liiga talle soolestikule. Aga selle ta neelas siis alla, kui ta ei olnud juba pikemat aega söönud. Ja isud käivad ka tal nagu jumal juhatab, vahest jälle sööb, teinekord ei taha mitte midagi, isegi enda lemmikuid krevette ainult nuusutab ja seejärel kõnnib minema. Kas võib olla soolestiku ärritus või peaks asja põhjalikumalt uurima ja äkki on asi hoopis milleski muus? Ning kuidas muidu tehakse kindlaks, et kas kassil on soolestikus ärritus või põletik?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Soolestikku ja ka teisi siseorganeid saab vaadelda nii röntgen-kui ka ultraheliaparaadiga. Neil kummalgi on omad eelised aga kokkuvõtvalt võib öelda, et näeb organite suurust, asetust kõhuõõnes, soolte puhul selle seina paksust, soolegaaside olemasolu ja paiknemist, võõrkehade ja röntgenkontrastse massi (näiteks karvapallid) olemasolu ning asukohta ning palju muud informatiivset. Kindlasti käige nendel uuringutel ka ära.
Põletikku näitab kõige paremini vere kliiniline analüüs.
Kas kass sai peale kastreerimist ka mõnda suukaudset ravimit?
Kas tal on ka varem olnud seda kommet, et mängida ja alla neelata erinevaid esemeid nagu mainitud nöörijupp?
Kas on proovitud kassile anda seedimist soodustavaid probiootilisi preparaate?