Loomaarst

Küsimus: Mida ette võtta, kui õues käimise järel on koera üks munand paistes?05.02.2015

10-aastasel ameerika buldogil on äkki suurenenud ja kõvenenud 1 munand. Eelmisel päeval ootas mind poe ukse taga istudes ja peale seda läks üks munand paiste ja kõvaks. Paistetus laskub kui koer on kaua aega toas, aga nagu naaseme jalutamast, on pilt taas kohutav. Ma ei julge enam pooletunniseidki jalutuskäike ette võtta. Arst soovitas jälgida. Kas peaks tõesti laskma koera nüüd kastreerida sellises vanuses. Muidu on koerake ikka elurõõmus ja ülienergiline.

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti tuleks täpsemalt uurida, vajadusel ka ultraheliga, ega Teie koeral ei ole songa tekkinud. Ega poe ukse taga mingit intsidenti ei juhtunud? Keegi lõi koera või sõitis talle mingi tugeva asjaga otsa?
Kui songa pole ja suurenenud on tõesti üks munand, tuleks kindlasti võtta sellest proovid (põletik, hüperplaasia, kasvaja) lisaks ka vereproov ja vastavalt tulemustele ka ravi.
Jälgimine ei tee asja paremaks, eriti kui Teile tundub pilt kohutav.