Loomaarst

Küsimus: Kas koeral esinevad krambid ja oksendamine võib tuleneda ülekaalust või on asi kuskil sügavamal?12.03.2015

Tere,
Koeral (kuskil 7-aastane) on krambid, oksendab limast segu ja pissib tuppa. Lähemalt: Krambihood on nüüd vähemaks jäänud (kuid endiselt olemas) aga mõned kuud tagasi käisid päris tihti külas. Nüüd on asi nii kaugel, et oksendab vähemalt korra päevas ja pissib alatasa tuppa (ise tundub suht rõõmus olevat). Koer ise pisikest kasvu ja ülekaaluline. Kas kõik need hädad võivad tulla ülekaalust või on asi kuskil sügavamal? Tegemist ei ole küll minu koeraga aga tähele olen pannud seda, et ta sööb küll, kuid mitte palju. Joob ka normaalselt (ei palju ega vähe). Miks me arsti juurde pole pöördunud on see, et varem olid tal ainult krambid ja kuna ta võetud põhimõtteliselt kuskilt küla pealt, siis on ka teada, et koerad said järglasi oma pesakonna vahel. Ja nii paljud, kes sealt kunagi koera saanud, on olnud täpselt samasugune probleem (eluiga kuskil 7-10 aastat). Mis võib olla koeral viga ja kas üldse on võimalik midagi teha, kui koer on tulnud sellisest pesakonnast?
Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Krambitav koer saab lõpliku diagnoosi pärast pikki ja põhjalikke uuringuid, seepärast on mul raske ütelda, mis koeral täpselt võib viga olla. Krampe esineb langetõve korral, mürgituste puhul, teatavat tüüpi kasvajatega jpm. Põhimõtteliselt hakatakse erinevaid versioone kontrollima ning neid siis kas välistama või kinnitama. Et neid uuringuid teha tuleks koeraga ikkagi kliinikusse pöörduda. Oksendamise pärast oleks ka röntgenpilt vajalik kuna krambid on mingi haiguse sümptom, ei oska ükski arst niisama mingit rohtu soovitada, sest vale ravim võib tekitada palju kahju.