Loomaarst

Küsimus: Kuidas saada valge kutsika roostepruuniks värvunud silmaümbrus taas valgeks?31.03.2015

Tere
Kas on olemas vahend/moodus, kuidas valge koera roostepruuniks värvunud silmaümbrus valgeks tagasi saada? Tegemist on 5-kuuse kutsikaga ja see on aina süvenenud. Olen netist lugenud, et võiks proovida 1 tl õunaäädikat lisada joogiveele, sj anda ainult pudelivett juua. Kas seda äädikaasja võiks proovida? Samuti olen lugenud välismaistelt lehtedelt Angel Glow kohta, mis tegevat imeväel silmaalused taas valgeks, antibiootikum vist, aga seda eestis müügil pole? Ühesõnaga, palun andke nõu - kuidas saada valge kutsika silmaalused taas valgeks?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kõigepealt oleks vaja jälile saada põhjus(t)ele, miks Teie koeral on nii "vesised silmad". Võimalikud anatoomilised eripärad ja tõulised soodumused - .näiteks lühikese, niiöelda "lömmis" ninaga koeratõud, kel kasvavad pikad karvad silmade lähedal ja ei lase pisaratel ära voolata
Seda võib põhjustada entroopium ehk silmalaugude sissekeerdumine mis tekitab pidevat silma ärritust ripsmete poolt
Eelnevate põletike võ ka trauma tagajärjel võivad olla sulgunud pisaranäärmete need avad, mis juhivad osa pisaratest neelu
Kui koera silmad on millegipärast ärritunud (põletik, kokkupuude ärritavate ainetega, liiva ja tolmuga,allergiline reaktsioon, glaukoom mida kutsikatel ei tohiks esineda, eritavadki silmad rohkesti pisaraid, et ärritajaid välja loputada. Kui põhjus on leitud jääb üle loota, et seda on võimalik kõrvaldada või välja ravida
Pruuniksvärvunud karvu silmade ümber on kõige efektiivsem äärmise ettevaatlikkusega puhastada 3% vesinikülihapendi lahusega vältides hoolega selle silma sattumist
Profülaktika mõttes on kasulik regulaarselt silmi ja nende ümbrust loputada/puhastada spetsiaalsete kliinikus müüdavate silmapuhastusvahenditega.