Loomaarst

Küsimus: Kasside nakkuslik peritoniit22.07.2011

Tere,

Pöördusin loomaarsti poole umbes 1,5 kuud tagasi, kuna kassil oli köha ja häälekaotus, samuti oli ta loiumaks muutunud. Köha oli eelnevalt ka juba kuu kestnud. Röntgenpildist tuli aga välja, et tal oli vesi kõhus. Kopsud olid röntgenpildi järgi korras - ei teagi, kas sain õigesti aru, et vee surve kõhus avaldab kuidagi mõju vahelihasele ja seetõttu ka köha? Vereproovide vastused välistasid maksa ja neerude probleemid, leukotsüütide arv oli madal ning arst kahtlustas seetõttu nakkuslikku peritoniiti. Kuna see on ravimatu haigus, siis midagi muud ette ei võetud. Praegu on tal ikka köha - nagu köhiks karvapalli välja, luksatab samuti vahepeal, kuid ta sööb isukalt (Royal Canini kuivtoit, konservid ja lisaks vitamiinipasta). Kahju on vaadata pealt, tahaks kuidagi aidata, aga ei oska. Kass on 5-aastane.

Küsimused:
1) Kas on võimalus, et vesi on siiski mõnel muul põhjusel kõhus?
2) Kas kassi vaevusi on võimalik kuidagi leevendada (vee kõhust eemaldamine)?

Suur tänu vastamise eest

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Probleem tundub olema tõsine ja ilma röntgenipilte ja vereproovi tulemusi nägemata on mul raske seisukohta võtta.
Kui nüüd jätta kõik eelnev kõrvale, siis saab ära teha need kõige lihtsamad asjad, mis võivad tõenäoliselt kassil köhatamist-öögatamist põhjustada. Ehk siis anda ussirohi kuurina, manustada karvapallipastat igapäevaselt ning võiks lasta teha ka uued röntgenipildid. Samuti on olemas kiirtestid kasside ravimatute haiguste puhuks, mille positiivne või negatiivne vastus aitaks teid tupikseisust edasi.