Loomaarst

Küsimus: Kas see võib midagi ohtlikku olla, kui minu toidetaval kodutul kassil on silmad põletikus ja ila kogu aeg tilgub?27.08.2015

Meil hoovi peal on üks kodutu kass, keda ma lihtsalt toidan, toas ei käi, kuna pelgab inimesi. Ei oska öelda kassi vanust ega seda, kas ta on millegi vastu vaktsineeritud või mitte. Umbes nädal tagasi jäid tal silmad haigeks ja eritub mingit vedelikku, nüüdseks kaks päeva tagasi jookseb ila suust ja kohe väga palju, ilakett koguaeg ripub, ja täna avastasin, et tal isegi lõug verine vist aga ila ikkagi tuleb ohtralt. Kass on iseenesest väga pelglik olnud ja tuppa pole trüginud aga peale seda kui haigussümptomid tal välja tulid, on ta tuppa tulnud ja väga julgeks läinud. Ise kahtlustan, et äkki on tal marutaud ja tegime igaks juhuks endale ja lastele vaktsiini ära. Arstid olid öelnud, et kui meil kolmanda vaktsiiniga pole kass ära surnud, siis marutaudi tal pole. Aga ma ei hakka riskima veel enam oma laste pärast, niisiis ma soovin teada mida arvate teie? Kas mul oleks mõistlik kass magama panna? Ise ei julge enam kassi lähedale minna :(

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Marutaudi kahtluse puhul tuleks teavitada maakonna Veterinaarkeskust või siis otse Teie omavalitsuse volitatud veterinaararsti, kes vajadusel looma karantiniseerib. Marutaudi puhul saabub surm teatud aja jooksul ja sel haigusel on oma kindlad sümptomid mida karantiinis olles tuleb jälgida. Kui ka laborivastused post mortem kinnitavad marutaudi, siis on Teie ja kõigi teiste loomaga kokku puutunud inimeste suhtes kindlad meditsiinilised protseduurid
Kuna Eesti on olnud mõnda aega marutaudivaba riik, tuleks kaaluda ka teisi sarnaste sümptomitega kulgevaid haigusi ja eeskätt suuõõnega seotud probleemid - hammaste-ja igemete põletikud, süljenäärme probleemid, vigastused-ärritused-mürgistused
Kuna tegemist on kodutu kassiga, siis võiksite ühendust võtta mõne loomakaitseorganisatsiooniga, kes saaks aidata talle arstiabi organiseerida.