Loomaarst

Küsimus: Kas teegu võib olla tiine või on midagi tõsisemat viga, kui alt tuleb verd?28.09.2015

Tere. Mul on mure, et minu 4-kuusel deegul tuli vagiinast verd. Plaadi peal oli pikk vere triip ja alt oli verine. Muidu paistab ta terve. Sööb ja joob ilusti. Laseb kätte võtta, ei anna märku, et oleks valus kusagilt. Ei ole loid. Kaalu on ta ka juurde võtnud 1 kuuga 35g (kaalub 196g). Kui me poest ta ostsime, siis ta oli isasega ühes puuris (oli siis 3-kuune). Silmnähtavalt on paksemaks ka läinud võrreldes teise deeguga, kes on 6-kuune ja kaalub 191g. Teine on ratta peal enamus ajast, et tal polegi võimalik joosta seal eriti. Kas võib olla, et on tiine? Või siis midagi tõsisemat viga?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

3 kuune deegu on juba suguküps ning tiinus pole seega kindlasti välistatud. Tegelikult ei tohiks isaseid-emaseid deegusid loomapoodides ühes puuris hoida, sest sageli pannakse ühe pesakonna pojad kokku, sugudel vahet ei tehta ja tulemuseks on suguluspaaritus ( tagajärjeks arenguhäiretega loomad)
Kuna deegupojad on suhteliselt suured, siis võtab ka emane deegu kuskil 2 nädalat enne oletatavat poegimist silmnähtavalt kaalus juurde ja võib muutuda ka närvilisemaks, sest ei saa enam hästi oma igapävaseid deegu-asju teha
Kuna aga deegudel kestab tiinus umbes kolm kuud, siis on ka variant, et tal on teatud innatsükli faas. seda saab nii välisel vaatlusel kui ka kraadides tuvastada. selleks peaks aga kliinikusse minema