Loomaarst

Küsimus: Mida teha ja kuidas nö alustada, kui koera ei ole aastaid vaktsineeritud, kas vaktsineerimine nüüd üldse mõjubki?27.01.2016

Tere!
Piinlik küsidagi tegelikult, kuna tunnistan oma saamatust koeraomanikuna, aga teisalt vähemalt õpin ja oskan nüüd paremini toimida. Nimelt on mu koera vaktsineeritud kolme ja nelja kuuselt, üks neist on marutaudivastane vaktsiin, aga teist ma ära ei tunne, kuid nüüd siis vahepeal ei ole vaktsineeritud. Oleme arsti juures ikka käinud kui miskit on muret teinud, st siis korra aastas või kahe aasta jooksul, kuid pole mult kunagi küsitud vaktsineerimiste kohta ega ka sõnu peale loetud. Saan aru, et ka seadus kohustab tegelikult marutaudi vastu koera vaktsineerima ja see on igati mõistlik, aga mulle teeb nüüd muret, kas on turvaline teda nüüd üle mitme aasta vaktsineerida? Kas võib olla, et vaktsiin ei mõju ja tuleks kohe varsti uuesti korrata? Kas võib oodata kõrvalnähte? Kuidas soovitate algust teha?

Suur tänu teile!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Kindlasti soovitan vaktsineerida ja mitte ainult kohustuslikku marutaudi vaktsiiniga vaid ka kompleksvaktsiiniga erinevate viirushaiguste vastu.
Vaktsineeritav loom peab olema kliiniliselt terve ( loomaarst vaatab alati looma ninast sabaotsani üle, kraadib, vestleb loomaomanikuga) ning ussikuur tehtud minimaalselt 10 päeva enne kaitsesüstimist
Kahju, et kliinikus pole sellele, et teie koer on vaktsineerimata ning seeläbi ilma kaitseta, tähelepanu pööratud.
Kiidan Teid väga, et selle probleemi pärast muret tunnete ning soovitan sellega kohe tegelema hakata. Loomaarst peab alati vaktsineerides rääkima looma omanikule võimalikest tagajärgedest, reaktsioonidest ja kõrvalmõjudest. Kui vaktsineeritakse tervet ja korrektselt ussikuuri läbinud looma õigesti ja nõuetekohaselt säilitatud vaktsiiniga ning steriilsete vahenditega, ei juhtu 99,9% loomadega midagi halba