Loomaarst

Küsimus: Mida saab teha kui kutsikal üks munand on langenud ja teine ei ole?04.04.2016

Kutsikas saab varsti nelja kuuseks. Tahaks temaga näitustel käima hakkata, aga kui tal üks munand ainult on, siis sinna ei saa. Kas oleks võimalik ka see teine munand langema aidata või ei saa sellega midagi ette võtta?

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Peitmunandi puhul peaks kõigepealt arsti juures välja selgitama, kas see asub kõhuõõnes või kubemekanalis, on teda võimalik palpeerides tuua munandikotti või mitte. Sellest sõltub, kas on üldse lootust oodata.
Looma suguküpseks saades ongi põhimõtteliselt kaks varianti - kas munand on laskunud munandikotti või kui ta seda teinud ei ole, tuleb ta kirurgilisel teel eemaldada, sest hakkab negatiivselt looma edaspidist elukvaliteeti mõjutama.
Krüptorhismi loetakse pärilikuks veaks ning selle olemasolul näitusehinnet ei saa