Loomaarst

Küsimus: Kas tõesti on graanulid ja konservid kassile mittesobiv toit?26.10.2016

Tere, sain hiljuti 4 aastase bengali näituse kassi omanikuks. Sellest tulenevast stressist oleme lahti saanud. Tean, et kassi parim toit on toortoit, kuid minu kiisu ei söö midagi toorelt. Jäävad üle graanulid ja konservid. Lugesin üht artiklit, kus vet.arst ütleb, et igasugu graanulid on kassi jaoks rämpstoit ja ka konservid, olenemata kust nad ostetud on, ei ole kassile paslik toit. Mida teha ja kas tõesti pole kvaliteedis suurt vahet, kas toit ostetud loomapoest või supermarketist. Ette tänades

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Tõsine teema. Niiöelda mitte vabalt elavate loomade toit peaks olema võimalikult liigiomane ja samas ka individuaalne, sest ei ole olemas ühtegi kassi, kes sööks absoluutselt kõike, mis talle ette pannakse.
Kassi peetakse võrreldes koeraga "tõeliseks lihasööjaks" sest vajab oma ratsioonis tunduvalt rohkem loomset valku ja spetsiifilisi aminohappeid. Kasside kuivtoit on olnud eeskätt mugav valik, sest toidust on eraldatud niiskus ja tänu sellese toit ei rikne. Kvaliteet oleneb eeskätt tooraine kvaliteedist, kasutatavatest lisaainetest ja tehnoloogiast ja see vahe võib olla tegelikult üüratu. Ei anna loomapood automaatselt ühelegi kuivtoidule kvaliteeditemplit ja ka supermarketisse võib sattuda head kraami. Sageli tehakse see viga, et loomale toitu ostetakse nagu hulludel päevadel - kõige odavamat ja kirevamat pakki. Tegelikult võiks siin nõu pidada oma loomaarstiga, kes oskab arvestada looma sugu, tõugu, elustiili, eelsoodumusi, oma kogemusi ( mis juba mõne teise loomaga juhtunud on) ja soovitada parima variandi.
Toortoiduga on see häda, et ideaalis me peaksime siis oma kiisu õue jahile saatma et ta saaks endale loomuomast toitu hankida. Siit aga probleemid algavad. Inimkond peab juba nii palju kasse, et hetkel murravad nö paar tundi õues käivad kiisud maailmas aastas üle 5 miljardi linnu ( ja sageli lihtsalt murdmise pärast et siis joosta ruttu tuppa krõbuskeid sööma) Soovides pakkuda kassile loomuomast toitu, peaks Teie kass jahile minema Bengaalias.Proovides ise pakkuda kassile, kes, kui te mäletate on "tõeline lihasööja", toorest( s.t. kuumtöötlemata) liha või kala riskeerime tõsise tervisehäirega alates parasiitidest ja lõpetame salmonelloosiga
On väga kvaliteetseid ,korralikke ja loomade individuaalsust ning elustiililisi vajadusi aga ka tervislikku ja ealist seisu rahuldavaid toidusarju. Usaldage oma loomaarsti