Loomaarst

Küsimus: Kas külmakartlikud koerad peaksid kandma õues riideid?24.10.2011

Kas külmakartlikud koerad peaksid kandma õues riideid?
Mis materjalist riided oleksid kõige sobilikumad ja miks?
Kui vanalt peaks koera harjutama kandma riideid?
Mida saaks veel koera jaoks teha, et tal oleks väljas soojem?
Kas koerte riided takistavad koera liikumist (lihaste tegevust)?
Kas ilu pärast võib koertele riideid selga panna või need võivad põhjustada mõnda haigust?

Loodan, et saate vastata!

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere

Külmakartlikud koerad võiksid kanda riideid küll, aga kindlasti mitte ilu pärast, vaid kaitseks külma ja vihma eest. Külma vastu on sobilikud natuke paksemast vettpidavast materjalist sooja voodriga mantlid või kombekad. Meie kliimas vajavad seda ilma sooja aluskarvata koeratõud või mõne terviseprobleemi tagajärjel hõredaks jäänud kasukaga koerad. Kindlasti saab sobiva riietusega ära hoida nii mõnegi külmetusest või alajahtumisest tingitud terviserikke. Vihmakombekad on õhemad ja sobivad ka pikakarvalistele, keda oleks tüütu või ka lausa probleemne iga päev peale vihma-poriga-lumega jalutamist pesta-sulatada ( nt. spanjelid).
Jooksmise ajaks saab alati riided ära võtta, kui on näha, et need segavad looma.
Otseselt ilu pärast kantavad riided mingit haigust ei põhjusta (kui just kuskilt ära ei hõõru, millest nahaprobleem võib areneda) pigem on see loomale häiriv ja ta ei saa loomulikult liikuda-käituda ning on sellest häiritud.