Loomaarst

Küsimus: Koeral on karv lahti22.02.2011

Tere,
Minul on mure koeraga (segavereline, 7-aastane, pikema karvaga, suurt kasvu). Koer närib endal mõlema külje pealt peopesa suurused laigud, kus enam karva ei ole. See juhtub pea iga aasta samal ajal (ajaliselt jääb varakevadesse). Olen selle murega ka loomaarsti juures käinud, aga olen paari aasta taguses diagnoosis, et tõenäoliselt on kirbu sülje suhtes allergiline, kahtlema hakanud. Kas ei või see olla mingi tõsisem haigus või hoopis mingi vitamiini või muu aine puudus?

Vastust ootama jäädes,
Malle

Vastus: Ain Erkmaa, loomaarst, Tartu Raatuse tn. Loomakliinik ja Loomade Hotell, www.farmax.ee

Tere pr. Malle
Kahjuks ei ole koerte nahahaigused alati teps mitte üheselt mõistetavad ja kiiresti ning kaugelt diagnoositavad. Karvavabade laikudega puutume kokku nii seen- kui ka bakteriaalsete infektsioonide korral, nii ainevahetuslike kui ka endokrinoloogiliste häirete korral, loom võib ise lakkuda endale karvavabad laigud valu ja stressi tagajärjel jne jne. Sageli on ka nii, et koer lakub ja näkitseb ühte kohta, probleem on aga hoopis mujal ja sealt, kas ta ei ulata hästi või on raske ja nii ta lakub sealt, kust on mugavam. Suurtel koertel soliidsemas eas võivad teatud aegadel valutada liigesed, sageli puusaliigesed ning koer arvab, et ta "lakub selle probleemi ära". Tegelikult tuleks Teiega pikalt ja põhjalikult vestelda, et välja selgitada kõik koera söötmise-pidamisega seotud asjaolud ning koera varasemad tervisehädad ja ka igapäevane elu-olu. Super oleks muidugi ka see, kui samal ajal jutu sees saaks ka koera vaadata-katsuda-jälgida-nuusutada ja ka maitsta kui vaja. Võibolla on sellest abi, kui Te mulle kliinikusse helistate ja saan Teid ristküsitleda ja kui meil hästi läheb ja me probleemile jälile saame, kirjutame teistele ka.
Ain Erkmaa